• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Białoruś nie wpuści polskiego drobiu, Litwa na razie tylko go sprawdzi

Białoruś nie wpuści polskiego drobiu, Litwa na razie tylko go sprawdzi
Foto: TVN24 Foto: Kolejne kraje boją się ptasiej grypy z Polski

Białoruś wprowadziła czasowy zakaz importu z Polski żywego drobiu i mięsa drobiowego w związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy H5N1 na fermach pod Płockiem (Mazowieckie). Tymczasem Litwa powołała zespół kontrolerów, którzy sprawdzą importowany z Polski drób.

Według departamentu weterynarii białoruskiego ministerstwa, ograniczenia będą obowiązywały nie mniej niż sześć miesięcy.
Pracownicy białoruskiego nadzoru weterynaryjnego prowadzą na granicy z Polską szczegółową kontrolę bagażu podróżnych, w poszukiwaniu mięsa drobiowego, w celu jego likwidacji.

Zaostrzono też kontrolę na fermach ptasich i zakładach drobiarskich.

Litwa wzmaga czujność

Litewska Państwowa Służba Żywności i Weterynarii powołała grupy kontrolerów, którzy będą sprawdzali jakość przywożonego z Polski na Litwę mięsa drobiowego.

Pomimo że polscy specjaliści zapewniają, iż zostały podjęte wszystkie niezbędne środki zapobiegawcze (m.in. na fermach wybito drób, prowadzona jest dezynfekcja), szef Państwowej Służby Żywności i Weterynarii Kazimieras Lukauskas w komunikacie poinformował, "że Litwa podjęła własne kroki bezpieczeństwa".

W poniedziałek Litwa odwołała swą sobotnią decyzję wstrzymania importu żywego drobiu oraz mięsa indyczego i zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wprowadziła zakaz importu tylko ze stref objętych zakażeniem.

Dwa ogniska wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto w sobotę na fermach indyczych w miejscowościach Uniejewo i Myśliborzyce w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem. W nocy z soboty na niedzielę ubojowi poddano 4 tys. 200 indyków z obu ferm. Wirusa H5N1 wykryto również u martwych kur znalezionych w gospodarstwie w Myśliborzycach.

W niedzielę zakaz eksportu drobiu z zagrożonych wirusem powiatów wprowadziła Unia Europejska, a od wtorku nie może on trafiać także na Ukrainę.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane