• rozwiń

Białoruś ma propozycję gazową dla Rosji

Białoruś ma propozycję gazową dla Rosji
Foto: TVN24 Foto: Białoruś ma propozycję dla Rosji

Białoruś zwróci się do premiera Rosji z propozycją budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformował dziennikarzy w Mińsku białoruski minister energetyki Alaksandr Ozerc. Wyjaśnił, że już przygotowano stosowny apel do rosyjskiego premiera Wiktora Zubkowa.

- Wydajność drugiej nitki białoruskiego odcinka tego gazociągu może być równa wydajności pierwszej nitki Gazociągu Północnego - powiedział minister Alaksandr Ozerc. Podkreślił, że budowa drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa "na pewno będzie tańsza". Dodał, że podczas budowy pierwszej nitki przygotowano całą niezbędną infrastrukturę do położenia drugiej i jeśli, jak powiedział, "otrzymamy zgodę strony rosyjskiej, Białoruś jest gotowa rozpocząć budowę w najbliższym czasie". Przed tygodniem premier Rosji Wiktor Zubkow powiedział w Mińsku, że warto wrócić do idei budowy przez Białoruś drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Gazociąg Jamał-Europa zaczął działać w listopadzie 1999 r. Liczy 2 tys. km i wiedzie przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski, Niemiec. W ciągu ośmiu lat eksploatacji gazociągu wyeksportowano nim około 173 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu, a na początku roku 2007 gazociąg osiągnął moc projektowaną - 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka biegnącej m.in. przez Polskę magistrali gazowej Jamał-Europa miała być ułożona do końca roku 2001, potem do 2010, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Gazociągu Północnego nie zaczęto jej nawet projektować

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane