• rozwiń
  • WIG20 2248.53 -1.60%
  • WIG30 2607.73 -1.59%
  • WIG 59596.35 -1.32%
  • sWIG80 14341.00 -0.79%
  • mWIG40 4714.94 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji

UE kontra Unia Eurazjatycka - porównanie Odtwórz: UE kontra Unia Eurazjatycka - porównanie
Foto: kremlin.ru | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jego kraj nie poprze rosyjskiego zakazu importu produktów spożywczych | Video: UE kontra Unia Eurazjatycka - porównanie

Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii - informuje we wtorek dziennik "Wiedomosti".

Rosyjska gazeta powołuje się na władze Białorusi i Kazachstanu, które to kraje wraz z Federacją Rosyjską tworzą Unię Celną (UC). Od 1 stycznia UC ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG).

Wielogłos

Cytowany przez "Wiedomosti" prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jego kraj nie poprze rosyjskiego zakazu importu produktów spożywczych z krajów, które wprowadziły sankcje przeciwko Rosji. - Potrzebujemy polskich jabłek, to kupujemy je, ale nie dla Rosji, lecz dla rynku wewnętrznego. Potrzebujemy jakichś niemieckich specjałów, to też kupujemy je na użytek wewnętrzny. Potrzebujemy coś przetwarzać, to kupujemy i przetwarzamy - powiedział białoruski prezydent.

Łukaszenka oznajmił zarazem, że nie będzie tranzytu przez Białoruś do Rosji produktów objętych przez Moskwę zakazem, gdyż obiecał to prezydentowi FR Władimirowi Puitinowi.

Natomiast służba prasowa prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa oświadczyła, że "embargo jest jednostronnym posunięciem Rosji; nie zakłada ono przyłączenia pozostałych krajów Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG)". JOG to inna struktura integracyjna tworzona przez FR, Białoruś i Kazachstan.

"Wiedomosti" przypominają, że Mińsk i Astana już raz odmówiły przyłączenia się do rosyjskich kroków protekcyjnych - dotyczyły one wówczas towarów z Ukrainy.

Przymknie oko?

Dziennik przytacza też opinię ekonomisty Aleksieja Portanskiego, który przewiduje, że Moskwa raczej będzie przymykać oczy na to, jeśli przez terytorium Białorusi wwożna będzie do Rosji pewna ilość towarów objętych rosyjskimi sankcjami. - Łukaszenka rozumie, jak ważnym dla Kremla jest projekt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i wykorzystuje to - wskazał ekonomista.

Białoruś zadeklarowała już, że jest gotowa odkupić niektóre produkty, które utknęły w drodze do Rosji w związku z sankcjami Moskwy.

7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane