• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Białoruś czyści magazyny. Towar za kopiejki

Białoruś czyści magazyny. Towar za kopiejki
Foto: sxc.hu Foto: Rząd Białorusi zezwolił na sprzedaż białoruskich towarów po cenach uwzględniających koniunkturę na rynku i poniżej kosztów produkcji

Rząd Białorusi zezwolił na sprzedaż białoruskich towarów po cenach uwzględniających koniunkturę na rynku i poniżej kosztów produkcji. Celem jest rozładowanie przepełnionych magazynów – poinformowała we wtorek agencja Interfax-Zapad.

Zgodnie z postanowieniem rządu na sprzedaż towarów poniżej kosztów produkcji zezwolono firmom państwowym oraz z udziałem państwa w kapitale zakładowym. Przedsiębiorstwa handlu hurtowego i detalicznego towarami białoruskimi na terytorium Białorusi będą zaś mogły sprzedawać je po cenie niższej od ceny nabycia.

Celem tej decyzji jest „przyśpieszenie obrotu zapasów gotowej produkcji oraz środków finansowych”.

Specustawa do końca roku

Jeśli bilans finansowy firmy jest dodatni, może ona podejmować decyzję o sprzedaży towarów poniżej kosztów produkcji samodzielnie, jeśli zaś przedsiębiorstwo przynosi straty – to po uzgodnieniu z organami państwowymi. Firmy handlowe muszą zaś uzgadniać obniżenie ceny z producentami.

Postanowienie wchodzi w życie w środę i będzie obowiązywać do końca roku.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zażądał niedawno rozwiązania problemu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach. W styczniu wartość wciąż niesprzedanych towarów wzrosła do 78,2 proc. miesięcznej produkcji przedsiębiorstw z 70,2 proc. na koniec roku i wyniosła 31,84 bln rubli białoruskich (prawie 10 mld zł).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane