• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

BGŻ musi zapłacić karę. Za dowolne zmienianie umów

BGŻ musi zapłacić karę. Za dowolne zmienianie umów
Foto: BGŻ Foto: Według UOKiK bank powinien ściśle określić, w jakim zakresie umowa może podlegać jednostronnym zmianom

Umowa rachunku bankowego powinna precyzyjnie określać okoliczności, w których bank dokonuje jednostronnej zmiany ­- to decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UOKiK ws. BGŻ.

Ta decyzja to efekt kontroli wzorców umów indywidualnych kont emerytalnych w Banku Gospodarki Żywnościowej.

Kara pieniężna na BGŻ

W wyniku postępowania ustalono m.in., że wzorce umowne BGŻ dotyczące prowadzenia indywidualnych kont emerytalnych nie precyzowały sytuacji, w jakich kontrakt może być jednostronnie zmieniony przez bank.

Jeżeli konsument nie godzi się na taką zmianę, ma możliwość wypowiedzenia umowy. Modyfikacja umowy w przypadkach nieokreślonych w jej treści jest możliwa jedynie pod warunkiem wyrażenia zgody zarówno przez bank jak i konsumenta. W razie braku takiej zgody kontrakt powinien być kontynuowany na dotychczasowych warunkach. W opinii Urzędu bank powinien ściśle określić, w jakim zakresie umowa może podlegać jednostronnym zmianom.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie podzielił stanowisko Urzędu, potwierdzając zasadność nałożenia na BGŻ kary pieniężnej w łącznej wysokości 1 373 973 zł. Wyrok z 28 października 2014 r. (XVII AmA 39/13) nie jest prawomocny. Przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane