• rozwiń

Bezrobotny? Nie dla ciebie Allegro...

Bezrobotny? Nie dla ciebie Allegro...
Foto: TVN24 Foto: Bezrobotny? Nie dla ciebie Allegro...

Jesteś bezrobotny, masz zasiłek? To musi ci wystarczyć. Jeśli braknie ci pieniędzy i zaczniesz wyprzedawać swoje rzeczy - mogą być problemy! "Gazeta Prawna" opisuje przypadek pana Pawła z Oświęcimia, który za sprzedaż na Allegro aparatu fotograficznego trafi przed oblicze prokuratora.

"GP" przypomina przepis, o którym mało kto pamięta: bezrobotny może bez konsekwencji w ciągu miesiąca zarobić połowę płacy minimalnej - czyli najwyżej 638 zł.

Bo sprzedał aparat...

Nie pamiętał pan Paweł z Oświęcimia. Po kilku miesiącach bezrobocia postanowił rozpocząć działalność gospodarczą. Wypełniając wniosek wpisał, że gdy był zarejestrowany jako bezrobotny, sprzedał kilka rzeczy na Allegro, m.in. aparat fotograficzny i monitor komputera - i zarobił na tym ponad 1 tys. zł.

To mocno zainteresowało urzędników, którzy przeprowadzili małe śledztwo, m.in. zdobywając dotyczące go dane z Allegro. Jak tłumaczy gazecie dyrektor Urzędu Pracy w Oświęcimiu Wiesława Drabek-Pole, urząd - jeśli ma takie informacje - musi sprawdzić, czy bezrobotny uzyskuje przychody.

Urząd może więc badać dokumenty, zbierać zeznania świadków, opinie biegłych, czy przeprowadzać oględziny. Może też wystąpić do urzędu skarbowego o ustalenie kwoty przychodów pochodzących z nieujawnionego źródła. Fiskus powinien wszcząć postępowanie, nawet jeśli bezrobotny uzyskał 800 zł za sprzedaną używaną pralkę czy lodówkę. Jeśli fiskus wykaże mu nielegalny przychód, bezrobotny będzie musiał zapłacić od niego 75 proc. zryczałtowanego podatku.

Co miesiąc podpisywał...

– Bezrobotny co miesiąc składa oświadczenie o tym, czy miał przychody – przypomina dyrektor Wiesława Drabek-Polek. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy status bezrobotnego traci osoba, która uzyskuje miesięcznie przychód (oprócz odsetek od pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obejmuje to każdy przychód z jednego spośród 133 źródeł przychodu zwolnionych z PIT wymienionych w ustawie o PIT w jej art. 21.

Jeśli urząd pracy ustali, że bezrobotny w swoim oświadczeniu podał nieprawdę - oprócz nakazania zwrotu nienależnie pobranego zasiłku informuje także prokuratora o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - złożenia fałszywych oświadczeń.

Taki los spotkał opisywanego pana Pawła z Oświęcimia. Staje teraz przed prokuratorem i grozi mu do trzech lat więzienia...

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane