• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bezrobotni na ratę dostaną już w sierpniu

Bezrobotni na ratę dostaną już w sierpniu
Foto: TVN24 Foto: Rząd pożyczy bezrobotnym na ratę

- Pierwsze wnioski o pomoc w spłacie kredytów hipotecznych bezrobotni będą mogli składać już w połowie sierpnia - zapowiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Resort kończy prace nad rozporządzeniem wykonawczym do ustawy w tej sprawie.

Ustawa o pomocy w spłacie kredytów osobom, które w kryzysie gospodarczym straciły pracę, wchodzi w życie 5 sierpnia.

Jednak, by mogła zacząć funkcjonować, konieczne jest rozporządzenie ministra finansów. Określi ono m.in. wzory wniosków, które będą składali ubiegający się o pomoc, oraz zasady rozliczeń między Funduszem Pracy, z którego mają pochodzić pomocowe pieniądze, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie je wypłacał.

Jak to działa?

- Jest duże prawdopodobieństwo, że uda się uruchomić pomoc w spłacie kredytów do 15 sierpnia. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, sprawa nie wymaga już żadnych negocjacji czy ustaleń. Trzeba tylko spełnić wymogi formalne - powiedziała rzecznika prasowa BGK Ewa Balicka-Sawiak.

Jest duże prawdopodobieństwo, że uda się uruchomić pomoc w spłacie kredytów do 15 sierpnia. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, sprawa nie wymaga już żadnych negocjacji czy ustaleń

balicka z bgk

Osoba starająca się o wsparcie musi przedstawić informacje na temat łącznej kwoty zadłużenia, wysokości miesięcznych rat i terminu, na jaki został udzielony kredyt. Jednocześnie bezrobotny będzie musiał złożyć wniosek z prośbą o pożyczkę wraz z wyjaśnieniem swojej sytuacji życiowej do urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany. Urząd przekaże go staroście.

- Starosta będzie miał miesiąc na wydanie decyzji o przyznaniu prawa do pomocy lub odmowie. Swoją decyzję przekaże BGK. Jeśli będzie ona pozytywna, bank w ciągu kilku dni przeleje pieniądze na konto wnioskodawcy w banku, w którym ma on kredyt hipoteczny - wyjaśniła Balicka-Sawiak.

Komu pomoc?

Ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych zakłada udzielanie rocznej pożyczki osobom, które straciły pracę po 1 lipca 2008 roku. Muszą one zarejestrować się jako bezrobotne w urzędzie pracy i mieć kredyt zaciągnięty na nabycie jedynego mieszkania lub domu.

Bezrobotni będą mogli uzyskać maksymalnie 1,2 tys. zł miesięcznie. Wnioski będzie można składać 31 grudnia 2010 roku, bo potem ustawa traci moc. Po otrzymaniu ostatniej transzy pożyczki będzie dwuletni okres karencji, a potem ośmioletni okres spłaty. Pożyczka nie będzie oprocentowana ani obciążona jakimikolwiek dodatkowymi opłatami.

Rząd przewiduje, że na pożyczki Fundusz Pracy będzie musiał przeznaczyć ok. 440 mln zł.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane