• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Bezrobotni bez składek ZUS

Bezrobotni bez składek ZUS
Foto: TVN24 Foto: Bezrobotni bez składek ZUS, bo urzędy pracy nie mają pieniędzy

Bezrobotni mają problem. Urzędy pracy zawiadamiają Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że nie mogą im opłacić ubezpieczenia zdrowotnego. I występują o odroczenie płatności - pisze "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, pieniądze na składki dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku skończyły się w kilkudziesięciu powiatach - m.in. na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Tamtejsze urzędy poprosiły ZUS o możliwość zapłaty składki w przyszłym roku. Na początku miesiąca zaległości sięgnęły już 27 milionów złotych.

Rośnie bezrobocie, będzie jeszcze gorzej

Ale na tym - zdaniem ekspertów - problem się nie skończył, będzie narastał. Jak prognozują, na koniec roku kwota niezapłaconych składek może sięgnąć nawet 500 mln zł.

To co się dzieje, to efekt wyższego niż szacowano bezrobocia. Od początku roku zmieniły się też przepisy i urzędy muszą płacić składki za tych bezrobotnych, u których ktoś w rodzinie ma pracę. Wzrosła także podstawa naliczania składki.

Powiaty, w których zabrakło pieniędzy, występowały o pomoc do wojewodów, bo opłacanie składek za osoby bez zasiłku to zadanie państwa. Ale i tam pieniądze się skończyły, a resort finansów nie zgodził się na przekazanie dodatkowych środków.

– Osoby bezrobotne nie pozostaną jednak bez ochrony – zapewnia Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

mac ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane