• rozwiń

Bezrobocie w USA wreszcie w dół

Bezrobocie w USA wreszcie w dół
Foto: TVN24 Foto: Za oceanem bezrobocie wciąż wysokie

Dobre dane z rynku pracy w USA. Jak podał amerykański Departament Pracy, w lipcu stopa bezrobocia zmalała do 9,4 proc. z 9,5 proc. zanotowanych w czerwcu. To dane znacznie lepsze niż oczekiwali analitycy.

W sektorze pozarolniczym ubyło w lipcu 274 tys. miejsc pracy, po tym jak miesiąc wcześniej ubyło ich o 443 tys. po korekcie.

Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wzrośnie do 9,6 proc., natomiast w sektorze pozarolniczym ubędzie 320 tys. miejsc pracy.

Zastrzyk optymizmu dla rynków

W chwilę po publikacji danych w górę wystrzelił indeks WIG20, po raz pierwszy w piątek wznosząc się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. "Opublikowane dane w zauważalny sposób poprawiły nastroje na rynkach akcji. To nie zaskakuje. Dane te poniekąd wspierają oczekiwania na wyjście amerykańskiej gospodarki z dołka. Dlatego w pewnych okolicznościach, mogą nawet stanowić źródło mini rajdu na giełdach" - zauważa Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Dynamicznie zyskuje też złoty, wobec euro i franka zyskał w ciągu kilkunastu minut po kilka groszy. "Ciekawie na dane zareagował natomiast dolar. W pierwszej chwili osłabił się on do europejskich walut, co było klasyczną reakcją na poprawę nastrojów i wzrost apetytu na ryzyko. Zaraz później jednak zaczął mocno zyskiwać. Ta reakcja wprost sugeruje, że dane naprawdę zrobiły wrażenie na graczach. W tej chwili jest jeszcze zbyt wcześnie na wnioski, ale nie można wykluczać zmiany sentymentu na forexie. Inwestorzy mogą uznać, że amerykańska gospodarka szybciej wyjdzie z kryzysu niż europejska i pod to grać w najbliższych tygodniach" - pisze Kiepas.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane