• rozwiń

Temat: Włochy

Bezrobocie w Italii bije rekordy. "To porażka rządu"

Bezrobocie w Italii bije rekordy. "To porażka rządu"
Foto: wikipedia-Diliff-CC-BY-SA Foto: Turyści nie uzdrowili włoskiej gospodarki

Stopa bezrobocia we Włoszech wzrosła w listopadzie, do nienotowanego od 37 lat, poziomu 12,7 procent - informuje tamtejszy urząd statystyczny. Bez pracy jest ponad 40 proc. młodzieży. Nadal najtrudniej o pracę w Hiszpanii, jest tam bez niej aż 26,7 proc. społeczeństwa.

Ostanie optymistyczne dane na temat ożywienia gospodarczego we Włoszech i Unii Europejskiej pozostają bez wpływu na włoski rynek pracy.

Zdaniem Reutersa, najnowsze statystki dotyczące bezrobocia pokazują, że polityka gospodarcza rządu koalicyjnego Enrico Letta okazuje się nieskuteczna.

Niechlubne rekordy

Jak podał włoski urząd statystyczny ISTAT w listopadzie stopa bezrobocia wzrosła do 12,7 proc. W październiku wynosiło ono 12,5 proc. Tym samym wskaźnik ten wskoczył na najwyższy poziom od 37 lat. Bezrobocie wśród młodzieży w wieku 15-24 lat osiągnęło nigdy nienotowany poziom 41,6 proc. - miesiąc wcześniej było to 41,4 proc.

W listopadzie rzesza bezrobotnych, w porównaniu do okresu analogicznego w 2012 roku, wzrosła o 448 tysięcy osób.

Będzie tylko lepiej?

Analitycy pytani przez Reutersa twierdzą, że dane z Włoch są niepokojące. Ale ich zdaniem sytuacja w najbliższym czasie powinna zacząć się poprawiać.

Problemem może być jednak brak porozumienia w rządzie. Lewicowo-prawicowa koalicja nie może dogadać się w sprawie koniecznych reform i metod pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Ekonomiści twierdzą, że największym wyzwaniem dla gabinetu Enrico Letty jest zwiększenie zatrudnienia zwłaszcza wśród kobiet, młodych i osób starszych.

Stopy dla eurolandu bez zmian

 

Bezrobocie w UE 10,9 proc., w strefie euro 12,1 proc., we Włoszech 12,7 proc., w Polsce 10,2 proc.

Eurostat

Dane na temat bezrobocia opublikował także Eurostat. W strefie euro bezrobocie pozostaje bez zmian i wynosi 12,1 proc. - tak samo jak miesiąc wcześniej. Bez zmian pozostaje również stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej, na koniec listopada ub.r. wynosiła ona 10,9 proc. Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia, w tym samym okresie, wynosiła 10,2 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane