• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Bezrobocie w Hiszpanii minimalnie w dół

Bezrobocie w Hiszpanii minimalnie w dół
Foto: Flickr CC-BY-SA Foto: Minimalny spadek bezrobocia w Hiszpanii

Liczba bezrobotnych w maju w Hiszpanii spadła o 0,63 proc. w porównaniu do kwietnia tego roku. To drugi miesiąc z rzędu kiedy spada liczba osób pozostających bez pracy w tym kraju.

Jak poinformowało Hiszpańskie Ministerstwo Pracy w maju liczba bezrobotnych wyniosła 4,71 mln osób, a jeszcze w marcu bez pracy było 4,75 mln osób. Jednak w ujęciu rocznym liczba osób pozostających bez pracy wzrosła o ponad 500 tysięcy osób. Stopa bezrobocia w Hiszpanii jest najwyższa w strefie euro i wynosi według ostatnich danych 24,3%.

"Druga faza recesji"

Według danych hiszpańskiego ministerstwa pracy liczba bezrobotnych mężczyzn w maju w porównaniu do kwietnia tego roku spadła o 1,17 proc., zaś wśród kobiet o 0,10 proc. Zmniejszyła się o 2,08 proc w maju w porównaniu do kwietnia liczba Hiszpanów poniżej 25 roku życia pozastających bez pracy.
- Znajdujemy się w drugiej fazie recesji, która nawet jeśli nie jest tak brutalna i głęboka jak pierwsza dalej wywiera negatywny wpływ na zatrudnienie - powiedziała sekretarz ds. zatrudnienia w Ministerstwie Pracy, Engracia Hidalgo.

Hiszpański rząd realizuje szereg reform rynku pracy, aby zmniejszyć bezrobocie. Dotyczą one m.in. cieć wydatków socjalnych, zamrożenia podwyżek płac. Decyzje te wywołały prostesty związków zawodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane