• rozwiń
  • WIG20 2338.10 +0.72%
  • WIG30 2676.56 +0.77%
  • WIG 60721.83 +0.88%
  • sWIG80 11894.30 +0.23%
  • mWIG40 4035.88 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:26

Dostosuj

Bezrobocie uderza w najbogatszych

Bezrobocie uderza w najbogatszych
Foto: sxc.hu Foto: W Japonii prawie 3 mln ludzi nie ma pracy

Liczba bezrobotnych Japończyków wzrosła w lutym do niemal trzech milionów ludzi - podaje we wtorek japońska agencja Kyodo. Poszukujących pracy jest obecnie w Japonii o 330 tysięcy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Tak wysokiego wskaźnika bezrobocia - wynoszącego 4,4 proc. - nie notowano tu od lat. A to i tak niewiele. W Niemczech stopa bezrobocia w marcu wzrosła do 8,1 proc., a bez pracy jest 3,5 mln osób.

Władze przypisują obecny stan rzeczy skutkom globalnego kryzysu finansowego, który sprawił, iż przeżywające kłopoty przedsiębiorstwa redukują zatrudnienie.

Jak powiedział we wtorek rzecznik rządu Takeo Kawamura, sprawa zwiększenia liczby miejsc pracy będzie stanowić jeden z ważniejszych punktów przygotowywanego nowego pakietu pobudzania gospodarki kraju.

Masowe zwolnienia w lecie?

Jeden z czołowych japońskich ekonomistów Akira Maekawa przewiduje, iż jeśli rząd nie podejmie pilnych działań, już latem br. wskaźnik bezrobocia w kraju może wzrosnąć do ponad sześciu procent.

Na tle innych państw uprzemysłowionych skala bezrobocia w Japonii pozostaje jednak niska. Sytuacja - ostrzegają ekonomiści - może jednak ulec gwałtownej zmianie w najbliższych miesiącach. Światowe spowolnienie gospodarcze okazało się dla Japonii szczególnie dotkliwe, ponieważ wzrost jej Produktu Krajowego Brutto był w dużej mierze uzależniony od eksportu. Tymczasem w dobie kryzysu zagraniczny popyt na japońskie produkty dramatycznie zmalał.

Premier Japonii powiedział, że rząd w Tokio chce jak najszybciej zrealizować plan wykupu toksycznych aktywów z banków. Japońska prasa donosiła, że mowa o ponad 100 miliardach dolarów.

W Niemczech 3,5 mln bezrobotnych

Niemal dwukrotnie większa jest stopa bezrobocia w Niemczech. W marcu 2009, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc. wobec 8,0 proc. w lutym - podał we wtorek Federalny Urząd Pracy. Biuro podało, że gospodarka Niemiec jest w ostrej recesji. Liczba osób poszukujących pracy wzrosła w marcu o 69 tys.

Liczba osób bezrobotnych wyniosła w marcu po uwzględnieniu czynników sezonowych 3,4 mln wobec 3,3 mln poprzednio.

Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 3,586 mln wobec 3,552 mln poprzednio, a stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. wobec 8,5 w lutym - podał urząd pracy.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane