• rozwiń

Bezrobocie skoczyło w grudniu

Bezrobocie skoczyło w grudniu
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Coraz więcej bezrobotnych w urzędach pracy

Spełniły się przewidywania ministerstwa pracy. W grudniu stopa bezrobocia powiększyła się do 11,9 procent. To o 0,5 punktu procentowego więcej niż w listopadzie. "Na osłodę" kiepskich informacji z rynku pracy Główny Urząd Statystyczny podał jednak dane o sprzedaży detalicznej - chociaż oczekiwano dużego wzrostu - o 6,1 procent, wzrost okazał się jeszcze większy - o 7,2 procent.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego wzrostu bezrobocia w grudniu są nieco gorsze, niż przewidywali ekonomiści. Według ich wskazań, stopa bezrobocia miała wynieść w grudniu 11,8 proc. Niestety - oficjalne dane są wyższe o 0,1 pkt procentowego.

Bezrobocie rośnie sezonowo

Takiego rozwoju spraw spodziewało się natomiast ministerstwo pracy. Jeszcze na początku stycznia przedstawiciele ministerstwa zdradzili swoje przewidywania w TVN CNBC Biznes. - Związane to jest jak zwykle u nas z sezonem jesiennym i zimowym, wtedy kiedy nie pracują te branże sezonowe - mówiła 7 stycznia 2010 wiceminister Czesława Ostrowska.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia 2009 roku wyniosła 1 mln 892,7 tys. osób.

Biznes "się kręci"

Bezrobotnych w grudniu było więcej niż w listopadzie, ale jednocześnie mocno przyspieszył polski handel. W stosunku do ubiegłego roku, sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła aż o 7,2 procent. A oczekiwania były znacząco niższe - 6,1 procent. W odniesieniu do samego listopada wzrost jest naprawdę imponujący - wyniósł 21,1 proc. - donosi GUS.

W grudniu najbardziej wzrósł handel odzieżą i obuwiem - o 16,8 proc. Lepszy wynik zanotowały też farmaceutyki i kosmetyki, paliwa, żywność i pojazdy mechaniczne. Spadło natomiast zainteresowanie sprzętem domowym i książkami. Według ekonomistów, duży wpływ na wielkość sprzedaży detalicznej w ostatnim miesiącu zeszłego roku miał efekt niskiej bazy. Dwanaście miesięcy wcześniej, Polacy obawiali się utraty pracy i mocno ograniczali zakupy. Nie bez znaczenia pozostają także zaskakująco wysokie wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia, które w tym roku wyniosły prawie 24 miliardy złotych, w porównaniu do niespełna 20 miliardów rok wcześniej.

Rok do roku wzrosły także obroty w handlu detalicznym. W grudniu 2009 roku wzrosły o 5,0 proc. rok do roku, po wzroście w listopadzie o 5,3 rok do roku - podał we wtorek GUS.

ktu ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane