• rozwiń

Bezrobocie nie maleje

Bezrobocie nie maleje
Foto: TVN CNBC Foto: Jakie bezrobocie na koniec roku?

Stopa bezrobocia bez zmian. We wrześniu wyniosła 11,8 proc. - tyle samo co w sierpniu (po korekcie). Nieznacznie wzrosła jednak liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Na koniec września wyniosła 1,8617 mln osób, czyli o 6,4 tys. więcej niż w sierpniu.

Jak podał GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła we wrześniu 246,1 tys. wobec 202,2 tys. miesiąc wcześniej.

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się we wrześniu w województwach: warmińsko-mazurskim (18,7 proc.), zachodniopomorskim (16,4 proc.), kujawsko-pomorskim (15,9 proc.), podkarpackim (14,8 proc.), świętokrzyskim (14,5 proc.) oraz lubuskim (14,3 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (8,6 proc.), mazowieckie (9,5 proc.), śląskie (9,6 proc.) i małopolskie (9,9 proc.).

Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 11,7 proc.. Wcześniej minister pracy Jolanta Fedak przewidywała, że na koniec roku bezrobotnie spadnie do poziomu ok. 10 proc. Zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego członka RPP, w świetle dzisiejszych danych, te szacunki są nierealne. - 11,8 proc. oznacza, że w grudniu w najlepszym wypadku to będzie 11 procent - powiedział Noga w rozmowie z TVN CNBC.

Projekt budżetu 2012 przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wyniesie 10,9 proc., zaś na koniec przyszłego roku - 10 proc.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane