• rozwiń

Bezrobocie może zacząć spadać w połowie 2010 r.

Bezrobocie może zacząć spadać w połowie 2010 r.
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Bezrobocie będzie spadać - prof. Marian Noga w TVN CNBC Biznes

- Rynek pracy w Polsce zachowuje się nadzwyczaj poprawnie – uważa profesor Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Noga stwierdził, że - biorąc pod uwagę poniedziałkowe dane o produkcji - jest szansa na ponad 1-procentowy wzrost PKB jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, bezrobocie może zacząć maleć już w połowie przyszłego roku.

Dane o produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły ekonomistów - produkcja spadła w stosunku do zeszłego roku, jednakże o bardzo niewiele, znacznie mniej, niż przewidywano. Członek Rady Polityki Pieniężnej Marian Noga jest bardzo zbudowany tymi wynikami.

Trzeci kwartał w polskiej gospodarce będzie dobry i produkt krajowy brutto w trzecim kwartale przekroczy 1 procent - przewiduje przedstawiciel RPP. - Te dane, które otrzymaliśmy dzisiaj o produkcji przemysłowej świadczą jak najbardziej o tym, że jest szansa na PKB powyżej jednego procenta i na około 1,5 procenta w czwartym kwartale - ocenił w TVN CNBC profesor.

Więcej pracy

Optymistyczne dane Głównego Urzędu Statystycznego (produkcja spadła o 1,3 proc. rok do roku a wzrosła o 15 proc. w stosunku do sierpnia br. - przyp. red) mogą mieć duże znaczenie dla poziomu bezrobocia w Polsce. Noga przewiduje, że skoro w IV kwartale może być PKB wysokości 1,5 proc., to już na początku przyszłego roku może zdecydowanie przekroczyć 2 proc. Wtedy zaś ma się rozpocząć spadek liczby bezrobotnych.

- W całym 2010 r. bezrobocie nie powinno wzrosnąć więcej niż o 1 pkt procentowy, czyli do 13,5 proc. A potem powinna nastąpić tendencja spadkowa. Jeśli jednak wzrost PKB w 2010 r. zdecydowanie przekroczy 2 proc. – a jest nadzieja, że może wynieść 2,5-2,6 proc. – bezrobocie może zacząć spadać szybciej – stwierdził w telewizyjnym wywiadzie członek Rady Polityki Pieniężnej. - Oczywiście październik, listopad to miesiące, w których bezrobocie wzrasta, ale nie przypuszczam, by na koniec roku bezrobocie przekroczyło 12,5 proc. – dodał.

ktu//kwj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane