• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bezpiecznie jak w greckim banku

Bezpiecznie jak w greckim banku
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Czy PolBank jest najbezpieczniejszym polskim bankiem?

Dobra informacja dla klientów Polbanku: rząd w Atenach objął stuprocentowymi gwarancjami depozyty greckich banków. Gwarancje te obejmują także EFG Eurobank Ergasias, którego częścią jest działający w Polsce Polbank.

Grecki rząd zareagował tak na pojawiające się coraz częściej informacje, że klienci zaczynają wypłacać pieniądze z banków. Ateny zdecydowały się na ten krok aby tym samym uspokoić nastroje wśród klientów.

Rządowe gwarancje obejmują depozyty wszystkich osób, we wszystkich bankach działających w Grecji, zatem również Polbanku.

- To jest bardzo rozsądne działanie wyprzedzające potencjalnie niekorzystny bieg wypadków. Myślę,że to jest wspaniałe: będąc w Polsce, dzięki Unii, naszemu członkostwu i temu że jest Polbank EFG polscy obywatele i firmy mogą mieś w stu procentach gwarantowane depozyty - cieszy się dyrektor Polbanku, Kazimierz Stańczak.

Polbank jest jedynym na polskim rynku większym bankiem, który stanowi oddział zagranicznej firmy-matki i w związku z tym podlega greckim regulacjom bankowym.

Prawo jeszcze nie zmienione

- Państwo zagwarantuje całość depozytów bankowych w Grecji - oświadczył w piątek tamtejszy minister
finansów i gospodarki Jeorjos Alogoskufis. Na razie nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach - donosi tymczasem z Aten PAP, powołując się na agencję Associated Press .

Minister podkreślił, że grecki system bankowy jest "całkowicie bezpieczny i wiarygodny" i zapewnił, iż "depozyty obywateli we wszystkich bankach działających w Grecji są absolutnie gwarantowane".

Agencja Associated Press pisze, że zgodnie z obecnymi przepisami rząd grecki gwarantuje depozyty do wysokości 20 tysięcy euro; w związku z kryzysem finansowym rozważa się podwyższenie sumy gwarantowanej do 30 tysięcy euro.

Jeden z przedstawicieli greckiego resortu finansów wyraził opinię, zastrzegając sobie anonimowość, że powszechne gwarancje ogłoszone przez ministra Alogoskufisa były raczej jego "politycznym komentarzem". Dodał, że obecnie grecki system bankowy nie jest zagrożony kryzysem.


Podobne regulacje dotyczące gwarancji całości wkładów zgromadzonych w bankach przyjął rząd Irlandii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rządowe gwarancje dla irlandzkich banków

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane