• rozwiń
  • WIG20 2190.41 +0.50%
  • WIG30 2482.69 +0.47%
  • WIG 57895.85 +0.48%
  • sWIG80 11578.05 -0.10%
  • mWIG40 3738.23 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:17

Dostosuj

"Bezpieczne to są dolary pod materacem"

"Bezpieczne to są dolary pod materacem"
Foto: TVN24 Foto: Bielecki jak zwykle spokojny

Taki jest rynek i nie należy się denerwować - uspokajał inwestorów Jan Krzysztof Bielecki w związku ze spadkami na giełdach. Bezpieczne są tylko pieniądze pod materacem albo w banku - powiedział w TVN24 były premier i prezes Pekao SA.

Co powinni robić posiadający oszczędności? - To są bardzo trudne decyzje... Ten, kto ma oszczędności w funduszach inwestycyjnych, czy w innej aktywnej formie, to się denerwuje, bo widzi spadki. Cieszy się tylko ten, kto miał tego tradycyjnego dolara pod materacem albo w banku. Ci ludzie ciągle od paru lat tracili, a teraz nagle odzyskali te kilkanaście procent w ciągu paru dni. Taki jest rynek - uważa Bielecki.

Prezes Pekao SA podkreślił, że oszczędności należy zawsze lokować w bezpieczniejsze instrumenty. Sprawa jednak ma się inaczej z inwestycjami.
- Inwestycje są inne i nigdy nie należy się denerwować - pzekonywał w "Poranku" TVN24.

Dobre decyzje

Bielecki pozytywnie ocenił decyzję ministrów finansów UE, pozwalającą na podniesienie gwarancji dla lokat bankowych do 50 tys. euro. - To dobra decyzja. Są bowiem dwa pola zaufania, jeśli chodzi o sektor finansowy - banki i klienci.

Rada Gabinetowa potrzebna

W razie kryzysu finansowego, jak ten obecny, jedynym źródłem pieniędzy dla zagrożonych banków jest bank centralny. Np., w USA banki w ogóle nie pożyczają sobie pieniędzy. - W Polsce sytuacja nie jest tak zła, ale gdyby tak się stało, to rząd i bank centralny muszą także tu dać gwarancję - powiedział.

I temu powinno służyć - według byłego premiera - ewentualne zwołanie Rady Gabinetowej. - Politycy są po to, aby zwoływać swoje posiedzenia... Ale ważne są konkluzje dla tych dwóch pól zaufania - dla klientów, że rząd im gwarantuje depozyty, i dla banków - aby powiedzieć, że gwarantujemy im, iż będą mogły pożyczać sobie pieniądze.

Paulson się pospieszył

- Rynek szuka nowego dna. Nerwowość jest ogromna, właśnie zaczęła się kolejna fala spadków w Ameryce. Mieliśmy kolejny dzień bez zaufania. (...) Rząd amerykański pospieszył się, budując fundusz [Plan Paulsona - przyp. red.] To jest trudny i skomplikowany twór. Rynek w to nie uwierzył - skomentował pogarszającą się sytuację na międzynarodowych rynkach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT MIĘDZYNARODOWEGO KRYZYSU FINANSOWEGO

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane