• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Bezdotykowe płacenie już w Polsce

Bezdotykowe płacenie już w Polsce
Foto: Weber Shandwick Foto: Karty zbliżeniowe pojawiły się w Polsce

Od środy za hamburgery w McDonads'ie, kawę w Mercers'ie czy leki w Euro Aptece możemy zapłacić w sekundę - pod warunkiem, ze rachunek jest mniejszy niż 50 zł. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika i gotowe.

Płatność przy użyciu technologii paypass czy paywave, używanej w kartach zbliżeniowych, chętnie stosowana jest w punktach typu fastfood, gdzie właśnie z powodu czasu nie ma możliwości płacenia kartą wymagająca autoryzacji banku.

Płatności kartami zbliżeniowymi lub bezstykowymi nie wymagają bowiem użycia kodu PIN ani podpisu, są to jednak transakcje na niskie kwoty. W UE jest to limit w wysokości około 15 euro, a w Wielkiej Brytanii - 10 funtów. Pierwszy emitent takich kart w Polsce - bank BZ WBK - ustawił limit wydatków na 50 zł.
- Karta jest tak samo bezpieczna, jak każda inna, bo w zasadzie dodana jest tylko nowa funkcja - zapewnia Paweł Rychciński, dyr. generalny MasterCard w Polsce.

Gdzie można płacić?

Karty zbliżeniowe są akceptowane w 200 czytnikach w Warszawie i Poznaniu, jednak do końca br. ich liczba ma wzrosnąć do 500. Pierwsze czytniki znajdują się w restauracjach m.in. McDonalds, sklepach Euro Apteka oraz kawiarniach Mercer's Coffee. Pojawią się też w sieci Ruchu, Kolportera, prowadzone są też rozmowy z Empikiem.

Rynek będzie się rozwijał

Pierwsze karty zbliżeniowe zaczął wydawać BZ WBK we współpracy z MasterCard. Terminale akceptujące takie karty obsługuje eService. Obecnie dostępna jest karta przedpłacona, czyli elektroniczna portmonetka, której konto trzeba zasilać po wyczerpaniu środków. Na początku przyszłego roku bank udostępni też kartę kredytową, w którą wbudowano możliwość płatności zbliżeniowych, a w przyszłości przymierza się też do wyposażenia swoich kart debetowych w funkcje płatności zbliżeniowych.

Poza BZ WBK również inne polskie banki przechodzą już procedurę certyfikacji uprawniającej do wydawania i akceptowania w terminalach kart zbliżeniowych. Jak niedawno podawała Visa, zainteresowani to m.in. BRE Bank i PKO BP.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane