• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Bez przełomu ws. embarga na wieprzowinę. Unia pozwie Rosję?

Bez przełomu ws. embarga na wieprzowinę. Unia pozwie Rosję?
Foto: TVN24 Foto: W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej

Przełomu nie ma, rozmowy toczą się dalej - tak negocjacje z Rosjanami w sprawie zniesienia embarga na import unijnej wieprzowiny podsumował rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite. Wcześniej informował o tym polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

Bez przełomu

Polski minister rolnictwa przypomniał na środowej konferencji prasowej, że we wtorek w Wilnie odbyło się nieformalne spotkanie UE-Rosja, w którym uczestniczył m.in. polski Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

- Dzisiaj nie ma przełomu w tych relacjach (UE-Rosja - red.), rozmowy są bardzo trudne. Nie doszło do wiążących ustaleń - dodał. Kalemba poinformował, że w środę w Brukseli odbędzie się spotkanie attache ds. rolnictwa w sprawie rosyjskiego embarga. - Sytuacja jest bardzo trudna dla Polski - mówił.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska jest wolna od ASF (ASF - African Swine Fever - afrykański pomór świń). - Prowadzimy badania na dzikach (przenoszą tę chorobę - PAP) szczególnie intensywne w rejonie przygranicznym w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Informacje na bieżąco są przekazywane do służb weterynaryjnych Rosji - dodał. Kalemba ocenił, że służby rosyjskie "pozytywnie oceniają" te działania.

w Wilnie po raz pierwszy nasi eksperci byli w stanie spotkać rosyjskich ekspertów, by przedyskutować ten nieproporcjonalny rosyjski zakaz importu europejskiej wieprzowiny. Nie było wyraźnego rezultatu wczoraj, rozmowy i kontakty są kontynuowane

rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite

Minister przypomniał, że problem embarga oraz pojawienie się przypadków ASF na terytorium Unii będzie omawiane na posiedzeniu europejskiej rady ministrów rolnictwa w poniedziałek 17 lutego.

Komisja pozwie Rosję? "Takiej propozycji nie ma na stole"

- Nie było wyraźnego rezultatu wczoraj, rozmowy i kontakty są kontynuowane - przyznał rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite. Niewykluczone jednak, że w związku z brakiem efektów dotychczasowych rozmów z Rosją, w najbliższych dniach komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg może podjąć jakieś kroki.

Unijne źródła w rozmowie z PAP podkreślały, że za wcześnie jest mówić np. o pozwaniu Rosji przed Światową Organizację Handlu (WTO), której Rosja jest członkiem od sierpnia 2012 r., i że takiej propozycji nie ma "na stole", ale że generalnie nie można tego wykluczyć. Podkreślono, że decyzja o krokach wobec Rosji jest "polityczna".

Niebezpieczny wirus

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto 24 stycznia na Litwie przy granicy z Białorusią.

Rosja 29 stycznia zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Także polski eksport tego mięsa na Wschód został wstrzymany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane