• rozwiń

Bez pensji, odpraw i składek. Tak działa firma górniczych związkowców

Bez pensji, odpraw i składek. Tak działa firma górniczych związkowców
Foto: Shutterstock Foto: Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że firma związkowców wykorzystywała pracowników

Górniczy związkowcy założyli firmę, w której łamali prawa pracowników: nie płacili pensji, nie dawali im odpraw, nie odprowadzali składek na Fundusz Pracy - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Po zlikwidowaniu kopalni w Bytomiu działający w niej związkowcy założyli spółkę o nazwie Międzyzakładowy Zarząd Związku Zawodowego Górników w Polsce przy KWK Powstańców Śląskich, Zakład

Działalności Gospodarczej.

Firma zajmuje się prowadzeniem prac podziemnych w kopalniach Kompanii Węglowej. Zatrudnia górników, którzy przeszli na emerytury lub tych, którzy pracują w kopalniach, ale chcą sobie dorobić w weekendy.

Związki a prawa pracowników

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że firma związkowców wykorzystywała pracowników. Nie płaciła im pensji, nagród jubileuszowych, nie dawała też odpraw tym, którzy odchodzili. Górnicy nie dostawali też pieniędzy za chorobowe.

Część ludzi wpadła w spiralę długów, bo byli bez wypłaty prawie pół roku.

Do sądu wysłano już wniosek o ukaranie szefa spółki za uporczywe łamanie praw pracowniczych. Pokrzywdzonych jest co najmniej sto osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane