• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Bez nowego dowodu zapomnij o kredycie

Bez nowego dowodu zapomnij o kredycie
Foto: TVN24 Foto: Nie wszyscy zdążyli wymienić dowód

Jeszcze tylko niecałe trzy miesiące w większości banków będzie się można posługiwać starym dowodem osobistym. Od 1 kwietnia, w niektórych bankach będzie można użyć paszportu, ale już nie do wszystkiego - nie da się np. wziąć kredytu czy założyć konta.

Stare "książeczkowe" dowody, ważne są na terenie Polski do końca marca 2008 r. Potem w bankach mogą zacząć się kłopoty.

W PKO BP stare dowody uznawane będą jedynie do końca marca. - Uzyskanie kredytu hipotecznego bez dowodu jest niemożliwe. Sam paszport nie wystarczy do zaciągnięcia zobowiązań - tłumaczy rzecznik banku Tomasz Fill. Dodaje jednak, że po 31 marca paszportu będzie można użyć do załatwienia drobnych spraw, takich jak wypłata czy dokonanie przelewu. - Chyba, że umowa z klientem stanowi inaczej - zaznacza Fill.

Podobna sytuacja jest w DnB NORD Polska. - Do końca marca wystarczy stary dowód - mówi rzecznik prasowy DnB NORD Polska Łukasz Piasta. Przypomina jednak, że brak nowego dowodu nie jest problemem w bankowości elektronicznej. - Po 31 marca, żeby wziąć kredyt czy założyć konto, paszport nie wystarczy. Będzie można wykonać przelew, gdy jest się klientem banku, bo choć w paszporcie nie ma PESEL-u, to jednak jest zdjęcie - zaznacza Piasta.

Pekao od kwietnia, ING już teraz
Także Pekao SA do końca marca będzie akceptowało stare dowody osobiste na dotychczasowych zasadach. Potem bank będzie akceptować tylko nowe dowody osobiste.

Problemy z powodu braku nowego dowodu mogą już teraz mieć zainteresowani usługami ING Banku Śląskiego. - Nasi stali klienci, którzy mają już jakiś produkt banku, będą mogli zaciągnąć kredyt w ramach odstępstwa - o ile mają inny dokument tożsamości i zaświadczenie, że oczekują na nowy dowód - powiedziała Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego. - Natomiast jeśli chodzi o klientów, którzy dopiero chcą nawiązać relacje z bankiem - standardowo wymaganym dokumentem jest dowód. Czekamy jeszcze na decyzje, ale nie ma gwarancji, czy taki klient nie będzie miał kłopotów z założeniem konta czy nawet lokaty - dodała Szerszeń.

Jeszcze 1,8 mln nie wymieniło dowodów
Plastikowe dowody tożsamości zaczęły w Polsce zastępować dowody książeczkowe od 2001 roku. We wrześniu 2007 r. Sejm przyjął ustawę o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. Zgodnie z nią, stare dowody nie tracą ważności do końca pierwszego kwartału 2008 r., ale nie można na ich podstawie m.in. przekraczać granicy z innymi krajami UE, ani też z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Poniedziałek był ostatnim dniem na złożenie wniosku o wymianę książeczkowego dowodu osobistego na nowy z gwarancją, że dokument otrzyma się do 31 marca 2008 r.

Jak wynika z danych MSWiA, starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ponad 1,8 miliona Polaków. Wśród tych osób jest jednak ok. 1,2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą i nie potrzebują dowodów osobistych.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane