• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Bez kolegów Schroedera Polsce będzie łatwiej?

Bez kolegów Schroedera Polsce będzie łatwiej?
Foto: TVN24 Foto: Gazociąg północny wciąż w budowie

Niemcy będą mniej zdeterminowani w kwestii budowy Gazociągu północnego? To właśnie - według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - korzyść, jaką mogą przynieść Polsce wyniki wyborów u naszych zachodnich sąsiadów i nowa rządząca koalicja.

Gazociąg północny, czyli Nord Stream to inwestycja, która miałaby służyć transportowi gazu ziemnego z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski i krajów bałtyckich. Budowa miałaby się zakończyć w 2010 roku. Polska obawia się, że gazociąg może być używany, jako instrument politycznego nacisku. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski umowę między Rosją a Niemcami określił nawet kiedyś mianem "paktu Ribbentrop-Mołotow".

A jednak bez socjaldemokratów lżej

Marszałek polskiego Sejmu w poniedziałek mówił dziennikarzom w Sejmie: - Niczego nie ujmując socjaldemokratom, bo i oni byli rzecznikami dobrej współpracy (z Polską), to w jednej ważnej kwestii możemy liczyć na pewną nową sytuację - jeśli chodzi o Gazociąg północny niewątpliwie socjaldemokraci byli bardziej zaangażowani, że względu na zaangażowanie swojego dawnego przywódcy i kanclerza Gerharda Schroedera. Więc być może w tej sprawie uzyskamy większą spolegliwość Niemiec.

Były niemiecki premier Gerhard Shroeder stoi na czele spółki, która ma być w przyszłości operatorem gazociągu.

Polska ma propozycje

Jeszcze na początku września, podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Polsce premier Tusk zapewniał, że w sprawie Nord Stream "Polska nie jest podejrzliwa", za to uważa, że inwestycja jest obiektywnie niekorzystna i ma "kilka propozycji, które z tego bardzo drogiego przedsięwzięcia mogłyby uczynić inwestycję bardziej ekonomiczne i ekologicznie uzasadnioną - stwierdził polski premier.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane