• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bez kierownicy i pedałów. Google pokazał prototyp samoprowadzącego się samochodu

Bez kierownicy i pedałów. Google pokazał prototyp samoprowadzącego się samochodu
Foto: Google Foto: Google planuje zbudować około 200 samochodów

Google rozpoczyna budowę własnych, samoprowadzących się samochodów - ujawnił współzałożyciel koncernu Sergiej Brin. Pojazd będzie kontrolowany za pomocą jednego przycisku, nie znajdziemy w nim ani kierownicy, ani pedałów.

Prototyp auta wygląda jak pojazd z kreskówki, bez tradycyjnej maski, ale z "sympatyczną twarzą" zaprojektowaną po to, aby ludzie oswoili się z nową technologią - tłumaczą twórcy.

Pianka zamiast zderzaka

Samochód z napędem elektrycznym mieści dwie osoby, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa prędkość jest ograniczona do 40 km/h. Najważniejszą rzeczą w projekcie jest to, że oprócz przycisku "stop/go", w samochodzie nie ma żadnych innych przyrządów do sterowania. Wyznacza się jedynie punkt docelowy, do którego chcemy dojechać.

Przód pojazdu zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie przechodniów. Zamiast zderzaka jest miękki materiał piankowy. Przednia szyba jest bardziej elastyczna, aby do minimum zredukować ewentualne urazy pieszych.

Podczas jazdy pojazd wykorzystuje kombinację czujników laserowych i GPS wraz z danymi z kamery. Auto polega na mapach drogowych Google'a, zbudowanych specjalnie dla tego programu i testowanych już na obecnej flocie pojazdów koncernu.

Rewolucja na drogach

Spółka planuje zbudować około 200 samochodów w Detroit. - Zobaczymy je na drogach w ciągu roku - zapowiada Chris Urmson, szef projektu w Google'u.

Jak twierdzą eksperci autonomiczne samochody mają potencjał, aby zrewolucjonizować transport poprzez zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, wyeliminowanie kolizji, zmniejszenie zanieczyszczenia i tłoku na drogach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane