• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Bessa zabiła dywidendę

Bessa zabiła dywidendę
Foto: TVN24.pl Foto: Kryzys nie płaci premii

Nie będzie bonusów za zaufanie. O ile w zeszłym roku firmy giełdowe spółki wypłaciły swoim akcjonariuszom rekordowe 32 mld zł, to w tym roku będzie dobrze, jeśli uzbiera się 10 - podliczył "Puls Biznesu". Mało która firma ma je z czego wypłacać. Tylko 38 z nich podzieli się zyskiem. Rok temu było 111.

Dywidenda to część zysku wypracowanego przez firmę w ciągu roku, wypłacana posiadaczom jej akcji. W czasie hossy bywa ona dość pokaźnym bonusem do i tak niezłego zarobku na samym kursie. Jej wypłata nie jest równorzędna z wysokim zyskiem, którego spora część idzie często na inwestycje, ale w praktyce firmy, jeśli mogą, to często odkładają pomoc dla akcjonariuszy. W tym roku nie mogą.

Koniec dobrych czasów

- Kryzys, z jakim mamy do czynienia, spowoduje, że w tym roku mniej spółek wypłaci dywidendy i także ich wartość będzie dużo mniejsza - komentuje Mirosław Saj, analityk DnB Nord.

Na warszawskim parkiecie zaciskają bowiem pasa duzi i mali. Z szacunków "PB" wynika, że w tym roku premie z ubiegłorocznych zysków może płacić zaledwie co dziesiąta spółka notowana na giełdzie. Rok temu zyskiem z inwestorami podzieliła się co trzecia spółka.

- W tym roku i w kolejnym nie liczyłbym na superdywidendy. Większych premii płaconych przez większą liczbę spółek spodziewałbym się dopiero za kilka lat, kiedy firmy zaczną więcej zarabiać - prognozuje Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz BDM. - Poprawa szybko nie nastąpi. Na odbudowę trendu przyjdzie poczekać nawet kilka lat. Jeśli nawet wcześniej spółki będą miały wolne środki, to w pierwszej kolejności wydadzą je na bieżącą działalność - dodaje Mirosław Saj.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane