• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bertone bankrutuje. Legendarne studio samochodowego designu pokonane przez kryzys

Bertone to żywy kawałek historii światowej motoryzacji Odtwórz: Bertone to żywy kawałek historii światowej motoryzacji
Foto: Bertone | Video: Bertone/TVN24 BiS Foto: W studiu Bertone powstał projekt m.in. Lamborghini Miura Roadster | Video: Bertone to żywy kawałek historii światowej motoryzacji

Studio Bertone zbankrutowało. Włoskie przedsiębiorstwo projektujące samochody m.in. dla Lamborghini, Aston Martina i Alfa Romeo ogłosiło upadłość. Wszystko przez kryzys w branży motoryzacyjnej, który wywołał olbrzymie problemy finansowe firmy odpowiedzialnej za wygląd wielu legendarnych aut.

Już w zeszłym roku włoskie studio Bertone ogłosiło, że zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Teraz firma ogłosiła upadłość i zawiesiła działalność handlową. Jej przedstawiciele liczą jednak, że znajdzie się inwestor, który zechce przejąć wartościową markę i dofinansować studio, co pozwoli mu na dalszy rozwój.Przedsiębiorstwo w 2013 roku odnotowało 20 mln euro przychodów. Większość z nich to wpływy od klientów z Chin. Mimo to włoska firma ma ogromne długi m.in. wobec dostawców części i pracowników, którym przestała płacić wynagrodzenia. W efekcie z pracy odeszło już ponad 150 osób, a do sądów trafiły pozwy o zaległe pensje.

Historia motoryzacji

Pasjonaci samochodów twierdzą, że firma Bertone to żywy kawałek historii światowej motoryzacji. Auta zaprojektowane przez włoskie studio przez dziesiątki lat charakteryzowały się sportową linią. Z pomysłów Bertone korzystali najwięksi producenci samochodów. Wśród nich są m.in. BMW, Citroen, Ferrari, Fiat, Aston Martin, Lamborghini, Mercedes, czy Volvo.

Studio zaczęło działać w 1912 roku i zostało założone przez Giovanniego Bertone, który już w latach 20. i 30. rozpoczął współpracę z Fiatem i Alfa Romeo. Syn Giovanniego Romeo (pseudonim Nuccio) doprowadził do rozkwitu firmy, która przez dziesiątki lat stała się symbolem stylu i prestiżu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane