• rozwiń

Bernanke: ożyjemy za rok

Bernanke: ożyjemy za rok
Foto: TVN CNBC Biznes, fot. PAP/EPA Foto: 1603BERNANKE.avi

- Świat był blisko od całkowitego załamania systemu finansowego. Jak blisko? - Bardzo blisko - twierdzi prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke. Ale ma też dobre wiadomości. Uniknęliśmy najgorszego. Recesja w Stanach Zjednoczonych może skończyć się w tym roku, a ożywienie gospodarki może rozpocząć się na początku przyszłego, po warunkiem stabilizacji systemu bankowego - powiedział w niedzielę.

Bernanke, który rzadko udziela wywiadów, wystąpił w programie "60 minut" telewizji CBS.

Szef Fed wyrażał się nieco bardziej optymistycznie niż poprzednio i wyraził pogląd, że Stanom Zjednoczonym udało się uniknąć depresji przypominającej kryzys z lat 30. ubiegłego wieku. - Myślę, że mamy to już za sobą - powiedział.

Bez wątpienia dostrzegliśmy już pewien postęp na rynkach finansowych. Ale do czasu ich ustabilizowania i rozpoczęcia normalnej pracy, ożywienie nie nastąpi.

szef Fed Ben Bernanke

Dodał, że najważniejsza obecnie jest "wola polityczna" przezwyciężenia kryzysu finansowego. Zapewnił równocześnie, że wielkie banki amerykańskie "nie upadną". Rząd będzie jednak kontynuował działania mające dokładnie ustalić, jakie są dokładnie rozmiary udzielonych przez nich złych i ryzykownych kredytów. Banki będą też dokładnie kontrolowane pod kątem wykorzystania udzielonej im pomocy pochodzącej z pieniędzy podatników.

Ożywienie zależy od banków

Bernanke podkreślił jednak - podobnie jak niedawno w Kongresie - że wyjście z recesji i rozpoczęcie ożywienia zależy od nakłonienia banków do łatwiejszego udzielania kredytów oraz od normalizacji sytuacji na rynkach finansowych.

- Bez wątpienia dostrzegliśmy już pewien postęp na rynkach finansowych. Ale do czasu ich ustabilizowania i rozpoczęcia normalnej pracy, ożywienie nie nastąpi - powiedział prezes Fed.

Nawet jeśli recesja, która rozpoczęła się w USA w grudniu 2007, zakończy się w tym roku, bezrobocie będzie nadal wzrastać i przekroczy obecny poziom 8,1 proc. - dodał. Associated Press pisze, że coraz więcej ekonomistów amerykańskich jest zdania, iż wskaźnik bezrobocia może wynieść w końcu tego roku 10 proc.

Całkowity krach był tuż, tuż

Patrząc wstecz, Bernanke ocenił, że świat był blisko całkowitego załamania systemu finansowego. Na pytanie jak blisko, odpowiedział: - Bardzo blisko.

Przyznał równocześnie, że Fed mógł lepiej nadzorować działalność banków. Jak zauważa AP, częściowo przyznał w ten sposób rację krytykom, którzy twierdzą, że kryzys w znacznej mierzy spowodowany został praktycznym brakiem takiego nadzoru.

Bernanke wypowiadał się w okresie wzrastającego niezadowolenia Amerykanów z udzielanej bankom olbrzymiej pomocy ze środków publicznych. Opinię publiczną bulwersują informacje o olbrzymich wynagrodzeniach, premiach i nagrodach przyznawanym sobie przed kadrę kierowniczą banków, które korzystają z publicznej pomocy.

Również Republikanie i Demokraci w Kongresie kwestionują skuteczność tej taktyki i żądają dokładnych informacji na temat wykorzystania tych pieniędzy.

jak ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane