• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bernanke: Niskie stopy na dłużej

Fed może zacząć podnosić stopy procentowe dopiero wtedy, gdy ożywienie w gospodarce będzie trwałe, a inflacja zbliży się do 2 procent - taką opinię wygłosił przed komisją Kongresu szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. W jego opinii na razie drożejące surowce nie zagrażają amerykańskiej gospodarce, ale sytuacja może się zmienić, jeśli wysokie ceny ropy naftowej utrzymają się przez dłuższy czas.

W związku z tym - jak dał do zrozumienia Bernanke - amerykański bank centralny nie zmieni na razie swej luźnej polityki monetarnej, tj. utrzymania niskich stóp procentowych, i stymulowania wzrostu gospodarki przez wykup od banków obligacji skarbowych USA.

Wypowiedź szefa Fed spowodowała natychmiastowy spadek dolara i ostrą zniżkę na giełdzie akcji na Wall Street.

Wskaźnik Dow Jones dołował w wtorek po południu o około 160 punktów, podobnie jak pozostałe główne indeksy - Nasdaq i S&P.

Gospodarka USA - jak przewiduje prezes Rezerwy Federalnej - wzrośnie w tym roku o 4 procent, czyli bardziej niż poprzednio przewidywano. Ryzyko deflacji - kontynuował - już się zmniejszyło. Jednak bezrobocie, obecnie wynoszące 9 procent, będzie się - jego zdaniem - utrzymywało na wysokim poziomie.

Trudna sytuacja na rynku pracy - według szefa Fed - uzasadnia przede wszystkim stymulowanie wzrostu przez wykup z banków setek miliardów dolarów w bonach skarbowych. Ma to się przyczynić do obniżenia stóp procentowych na dłuższą metę.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane