• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Bernanke nigdy nie miał racji"

"Bernanke nigdy nie miał racji"
Foto: TVN24 Foto: Może się okazać, że wszyscy maja dużo gotówki, ale jej nie wydają. To "pułapka płynności".

Ben Bernanke nie wie, co robi, zapowiadając następną falę dodruku pieniędzy - tak znany inwestor Jim Rogers skrytykował słowa szefa FED, które padły w Jackson Hole.

Rogers dodał w wywiadzie dla CNBC, że Rezerwa Federalna nie potrafi skutecznie zarządzać polityką monetarną - a lepiej radzi sobie z tym Europejski Bank Centralny.

- Wolałbym, żeby to Europejczycy rządzili amerykańskim bankiem centralnym - a nie osoby, które zarządzają nim w tej chwili. Europejczycy przynajmniej wiedzą, jak budować przyszłość. W Ameryce Bernanke mówi tylko: wydrukujemy więcej pieniędzy, wydamy więcej pieniędzy - i to mimo, że Stany są największym dłużnikiem w historii. Bernanke nigdy nie miał racji. Proszę sprawdzić archiwalne nagrania, a wtedy zobaczycie, że ten człowiek po prostu nie rozumie ekonomii, nie rozumie finansów, nie rozumie walut -a jedyne co rozumie to... drukowanie pieniędzy - powiedział Rogers.

USA wpadną w nową pułapkę?

To nie jedyny krytyczny głos pod adresem Rezerwy Federalnej. Mohamed El-Erian, szef gigantycznego funduszu obligacji Pimco uważa, że decyzje Fed tracą na znaczeniu, bo Ameryka być może wpada w tak zwaną pułapkę płynności.

Stanom Zjednoczonym grozi sytuacja, w której - mimo bardzo niskich stóp i wysokiej podaży pieniądza w gospodarce - akcja kredytowa i inwestycje stoją w miejscu, bo ludzie i firmy gromadzą gotówkę zamiast wydawać ją na zakupy lub inwestycje. Polityka monetarna przestaje wówczas oddziaływać na gospodarkę.

- Przysłuchiwałbym się, czy na korytarzach Fedu nie mówi się o LT. Nie chodzi mi tu o inicjały znanego futbolisty, lecz o Liquidity Trap czyli o pułapkę płynności. Chciałbym wiedzieć, czy w ocenie Rezerwy Federalnej Ameryka jest blisko tej pułapki, czy może już w nią wpadła. Jeśli już się w niej znaleźliśmy, to oznacza, że polityka monetarna przestaje być efektywna, a w takiej sytuacji nie powinniśmy koncentrować się na Fedzie, tylko gdzie indziej szukać sposobów na wydostanie się z tego bałaganu - powiedział El-Erian.

ram/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane