• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Berlin sprzedał papiery. Inwestorzy mu dopłacą

Berlin sprzedał papiery. Inwestorzy mu dopłacą
Foto: sxc.hu/denisbos Foto: Niemcy wciąż cieszą sie zaufaniem

Pewność inwestycji staje się ważniejsza od zysku. Inwestorzy dopłacają do zakupu niemieckich bonów skarbowych. Berlin pierwszy raz w historii sprzedał papiery z ujemną średnią rentownością.

Na dzisiejszej aukcji Berlin sprzedał 6-miesięczne bony skarbowe za 3,9 miliarda euro. Ich średnia rentowność po raz pierwszy w historii była ujemna i wyniosła -0,0122 proc. Na poprzedniej aukcji te papiery miały rentowności na minimalnym plusie: 0,001.

Stosunek popytu do podaży wyniósł dziś 1,8 wobec 3,8 na poprzedniej aukcji.

Cena za dług

Emitując bony skarbowe i obligacje rządy zbierają z rynków pieniądze. Muszą za to jednak płacić inwestorom dany procent. To oprocentowanie nazywane jest rentownością. Ponieważ pieniądze ze sprzedaży obligacji trafiają zazwyczaj na spłatę zadłużenia powstałego w wyniku sprzedaży poprzednich papierów, rentowność nazywana jest często ceną, za jaką państwo obsługuje swój dług. Im gorsza kondycja finansowa państwa i większe prawdopodobieństwo, że zbankrutuje i długów nie spłaci, tym wyższe muszą być rentowności papierów, by chcieli je kupić inwestorzy.

Zarówno niemieckie obligacje jak i bony skarbowe mają najniższe rentowności w Europie, co oznacza, że Berlin cieszy się wśród inwestorów największym zaufaniem.

Takiego szczęścia nie mają państwa eurolandu z południa Europy - przede wszystkim Włochy i Hiszpania. One muszą oferować inwestorom wysokie rentowności, by ci kupowali ich papiery.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane