• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Benzyna podrożeje na święta

Benzyna podrożeje na święta
Foto: TVN24 Foto: Czy cena beznzyny 95 dojdzie przed wakacjami do 5 zł za litr?

Jazda samochodem będzie jeszcze droższa. W wakacje za litr benzyny możemy płacić prawie 5 złotych - wynika z prognoz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W górę pójdą zarówno ceny benzyny, jak i diesla. A w krótszej perspektywie - do świat - ceny paliw także będą rosnąć.

Zdaniem Krzysztofa Romaniuka, wzrost cen paliw to wyłącznie efekt sezonowy, bo ropa od kilku miesięcy oscyluje w okolicy 80 dolarów za baryłkę.

- Będą raczej w tych wyższych granicach. Będziemy się zbliżać powoli do 5 złotych. Zbliżamy się do okresu wakacyjnego, kiedy ceny zwykle rosną. W niektórych rejonach benzyna 98 praktycznie już 5 złotych kosztowała. Dla tej najpopularniejszej 95 mamy jeszcze chwilę czasu - powiedział w TVN CNBC Biznes Romaniuk.

Aktualnie ceny paliw na stacjach utrzymują się na poziomie zbliżonym do tych z zeszłego tygodnia, jednak jak przewidują analitycy portalu e-petrol.pl, w przyszłym tygodniu zmotoryzowani udający się na święta mogą za paliwo zapłacić nieco więcej.

Ceny skoczą przed Wielkanocą

Jak wynika z informacji biura Reflex, średni poziom cen detalicznych na stacjach utrzymuje na poziomie z ubiegłego tygodnia. Cena benzyny 95 nie zmieniła się i wynosi 4,50 zł za litr, a oleju napędowego wzrosła o 1 grosz do poziomu 4,09 zł za litr.

Reflex przypomniał, że u ubiegłym roku na przełomie marca i kwietnia odnotowano gwałtowny wzrost cen paliw średnio do 10 groszy za litr benzyny 95 i do 8 groszy za litr oleju napędowego. Analitycy prognozują, że w tym roku sytuacja może się powtórzyć i w tygodniu przed świętami ceny benzyny i oleju napędowego mogą rosnąć średnio do 5 groszy za litrze.

Podobne prognozy opublikował e-petrol.pl. Eksperci portalu szacują, że w ostatnich dniach marca za litr benzyny 95 kierowcy mogą spodziewać się cen z przedziału 4,49-4,70 zł. Diesel może kosztować 4,09-4,23 zł za litr. Powodów do niepokoju nie mają kierowcy samochodów z instalacją gazową. Zdaniem ekspertów za litr LPG kierowcy powinni płacić tyle co obecnie lub nawet minimalnie mniej.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane