• rozwiń
  • WIG20 2226.31 -0.34%
  • WIG30 2525.08 -0.25%
  • WIG 58691.43 -0.10%
  • sWIG80 11617.58 +0.40%
  • mWIG40 3766.44 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:29

Dostosuj

Benzyna nigdy nie była tak droga

Benzyna nigdy nie była tak droga
Foto: TVN24 Foto: Tankowanie benzyny nigdy nie było tak drogie

W tym tygodniu przeciętna cena benzyny 95 w Polsce wyniosła 4,72 zł za jeden litr, o cztery grosze więcej niż przed tygodniem - wyliczyła firma e-petrol.pl. Jak podają jej analitycy, taka cena to rekord: poprzednio średnia ogólnopolska cena sięgnęła 4,70 zł/l w lipcu 2008 roku.

Jak podaje e-petrol.pl, olej napędowy podrożał w ubiegłym tygodniu o 3 gr., osiągając średnią cenę 4,45 zł/l. Za autogaz przeciętnie trzeba zapłacić w Polsce 2,14 zł/l i ta cena nie zmieniła się od poprzedniego notowania. Takie poziomy cen oznaczają, że spełniły się już pesymistyczne prognozy, jakie analitycy snuli na tegoroczny sezon wakacyjny, kiedy paliwa drożeją najbardziej.

Benzyna 95 i olej napędowy najtańsze są w województwie wielkopolskim, najdroższe - w opolskim. Autogaz najtaniej zatankować można na Podlasiu i w województwie świętokrzyskim, najdrożej - w opolskim.

Analitycy firmy spodziewają się, że ceny detaliczne w najbliższym czasie nie będą już rosnąć. Jak piszą, ceny hurtowe benzyn i oleju napędowego u czołowych polskich producentów osiągnęły tegoroczne szczyty na początku maja i od tamtego momentu zauważalnie spadły. Jak wskazują, handel detaliczny zawsze z pewnym opóźnieniem reaguje na ruchy w hurcie.

Ich prognoza wskazuje na ustabilizowanie się cen na stacjach, a nawet drobny ruch w dół - tam, gdzie wymusi to sytuacja na lokalnym rynku.

Wskazują też, że na rynkach międzynarodowych ropa w ciągu ostatnich kilku tygodni staniała z poziomu prawie 90 dolarów za baryłkę do poniżej 70 dolarów. Przy takiej skali obniżek słabnący złoty nie powinien zahamować obniżek cen paliw także w Polsce.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane