• rozwiń

Belka usiadł za biurkiem i przeciął wstęgę

Kilka godzin po zaprzysiężeniu Marek Belka zasiadł za biurkiem prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pierwszy dzień pracy Belce urozmaiciło też otwarcie wystawy o walucie euro. Nowy prezes oddał też hołd swojemu tragicznie zmarłemu poprzednikowi.

Wystawę przygotował Europejski Bank Centralny i właśnie w towarzystwie członka zarządu EBC Gertrudy Tumpell-Gugerell nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

Celem ekspozycji, którą można zwiedzać od soboty, jest - jak pisze NBP - "poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat banknotów i monet euro". Zwiedzający dowiedzą się m.in. ile jest banknotów i monet euro, w jakich nominałach występują, jak są zabezpieczone przed fałszerstwem.

Ekspozycję będzie można oglądać do 10 września br. Potem zostanie przewieziona kolejno do Estonii, Grecji, Rumunii i Bułgarii.

Zaprzysiężony prezes

Marek Belka, powołany w czwartek na stanowisko prezesa NBP, złożył w piątek rano przysięgę w Sejmie i od tego momentu oficjalnie objął obowiązki

prezesa banku centralnego.

Belka będzie następcą Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek.

Kwiaty na grobie poprzednika

To razem z nim Belka jeszcze w piątek złożył kwiaty na grobie swojego poprzednika, a także posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej i kpt. Pawła Janeczka.

Prezes na 6 lat

Zgodnie z konstytucją prezes Narodowego Banku Polskiego jest powoływany przez Sejm - na wniosek prezydenta - na 6 lat. Szef NBP nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane