• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Belka: Stopy będą rosły

Belka: Stopy będą rosły
Foto: TVN24 Foto: Belka zapowiada podwyżki stóp

Rada Polityki Pieniężnej będzie w przyszłości podnosić stopy procentowe, choć na razie gospodarka rośnie w sposób umiarkowany i nie tworzy impulsów inflacyjnych - powiedział prezes NBP Marek Belka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

- Cykl podnoszenia stóp będzie trwał tak długo, jak będziemy obserwować niebezpieczeństwo utrwalenia się tendencji inflacyjnych. Ale na razie gospodarka rośnie w sposób umiarkowany i sama w sobie impulsów inflacyjnych nie tworzy - powiedział Belka w wywiadzie dla poniedziałkowej "Gazety Wyborczej".

- Jeśli inwestycje sektora prywatnego nie ruszą, a konsumpcja, która jest podstawa rozwoju, osłabnie, to bezinflacyjny wzrost, który jest podstawą rozwoju może potrwać całkiem długo. Musimy jednak zachować czujność, bo nawet, jeżeli tych napięć gospodarka dzisiaj nie kreuje, to przecież w końcu może się to zmienić - dodał.

Impulsy ze świata

Zdaniem prezesa NBP ze świata płynie impuls inflacyjny poprzez żywność i ropę i jeśli w związku z tym Polacy zaczną żądać nadmiernych podwyżek płac, może powstać spirala płacowo-cenowa. - Czyli nastąpią te mityczne dla niektórych, a dla innych całkiem realne, efekty drugiej rundy (czyli podwyżki płac wywołane wzrostem inflacji - red.). Ale będziemy starać się ich uniknąć. I unikniemy - powiedział.

Belka podkreślił, że inflacja pozostaje pod kontrolą Rady Polityki Pieniężnej. - Znaczna część wzrostów ma charakter spekulacyjny, czyli krótkookresowy. Bańka w końcu pęknie. Nie obiecuję, że ceny wrócą do poziomu sprzed bańki, ale nie powinniśmy zakładać, że żywność będzie tylko drożała - powiedział.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane