• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Budżet 2013

Belka: Rostowskiemu pali się pod nogami, tracę cierpliwość

Belka: Rostowskiemu pali się pod nogami, tracę cierpliwość

- Myślę, że to po prostu wyraz tego, że pali się pod nogami - powiedział szef NBP Marek Belka. Ocenił w ten sposób zarzuty, które pod adresem Rady Polityki Pieniężnej skierował minister finansów.

Po zapowiedziach nowelizacji budżetu na Jacka Rostowskiego posypały się gromy krytyki. Minister próbuje się bronić i zrzuca winę za kłopoty budżetowe na Radę Polityki Pieniężnej.

- Zbyt powolna reakcja na spadającą inflację i nieumiejętność przewidzenia, że ona spadnie, mimo że ostrzegaliśmy bank centralny, że tak prawdopodobnie będzie - mówił w Polskim Radiu w czwartek.

- Trochę głupio jest mi uczestniczyć w tym ping-pongu. To poniżej mojego poziomu, ale już tracę cierpliwość do słuchania takich rzeczy. Myślę, że to po prostu wyraz tego, że pali się pod nogami - odpowiedział w piątek na te zarzuty szef NBP Marek Belka.

Nowelizacja jednak potrzebna

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd przedstawi w sierpniu projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. Ministerstwa będą musiały obciąć swoje wydatki o 8,5-8,6 mld zł, a tegoroczny deficyt budżetowy zostanie zwiększony o 16 mld zł.

Szef rządu tłumaczył, że nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. Wskazał, że szczególnie trudne pod tym względem były miesiące zimowe i wczesnowiosenne.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski mówił, że co prawda próg ostrożnościowy 50 proc. relacji długu publicznego do PKB zostanie zawieszony, niemniej pozostanie w ustawie o finansach publicznych. Według niego jest on bardzo ważnym elementem w nowej, stabilizującej regule wydatkowej.

Jego zdaniem zwiększenie deficytu o 16 mld zł, czyli o ok. 1 proc. PKB, to silny impuls stymulacyjny. Przypomniał też, że już od dawna mówił, iż nowelizacja tegorocznego budżetu może być konieczna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane