• rozwiń
  • WIG20 2154.96 +0.01%
  • WIG30 2442.00 +0.09%
  • WIG 56802.85 +0.04%
  • sWIG80 11464.82 +0.12%
  • mWIG40 3628.60 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Belka recesji się nie boi. Małe ryzyko "zarażenia" kryzysem

Belka recesji się nie boi. Małe ryzyko "zarażenia" kryzysem
Foto: TVN24 Foto: Belka: Możliwe osłabienie koniunktury w Polsce, ale nie recesja

- Polska, zarówno z punktu widzenia kanału handlowego, jak i kanału finansowego, jest krajem mniej narażonym na niebezpieczeństwo takiego "zarażenia" (kryzysem - red.) niż większość krajów naszego regionu - ocenił w czwartek w Waszyngtonie prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Mimo ostrzeżeń MFW, że kryzys w strefie euro może "rozlać się" na kraje europejskie poza tą strefą, Belka stwierdził, że nie obawia się w tym roku w Polsce recesji.

- Ryzyko "zarażenia się" krajów Europy Środkowo-Wschodniej od krajów wyżej rozwiniętej Europy zachodniej zawsze istniało. Jego kanały są liczne. Jeden to kanał handlowy - jeżeli zła koniunktura na zachodzie Europy będzie się utrzymywać, to naszym eksporterom będzie trudno tam lokować towary. Liczymy się z tym i w jakimś stopniu już to odczuwamy. Drugi kanał, to kanał kredytowy - kraje bardzo zadłużone, w tym kraje naszego regionu, mogą się obawiać nagłego zatrzymania dopływu kapitału - powiedział Belka polskim dziennikarzom.

Polska "mniej narażona"

Jak oświadczył Belka, "Polska, zarówno z punktu widzenia kanału handlowego, jak i kanału finansowego, jest krajem mniej narażonym na niebezpieczeństwo takiego 'zarażenia' niż większość krajów naszego regionu, co zresztą okazało się w 2009 roku, kiedy wszystkie kraje wpadły w recesję, a my nie".

- W tym roku spodziewamy się pewnego osłabienia koniunktury, ale znowu - niczego takiego, co byłoby podobne do recesji - stwierdził prezes NBP, który przybył do Waszyngtonu na doroczną wiosenną konferencję Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Silna gospodarka

Polska, zarówno z punktu widzenia kanału handlowego, jak i kanału finansowego, jest krajem mniej narażonym na niebezpieczeństwo takiego "zarażenia" (kryzysem - red.) niż większość krajów naszego regionu

Marek Belka, prezes NBP

Poproszony o skomentowanie decyzji Polski o wyasygnowaniu 8 mld dolarów (6,25 mld euro) na fundusz pomocy MFW w zbudowaniu "muru ochronnego" dla Unii Europejskiej w związku z kryzysem zadłużeniowym w eurostrefie, Belka podkreślił, że pozwala na to obecna siła gospodarki polskiej.

- To decyzja polityczna, którą podjął rząd, a którą bank centralny podtrzymuje. Nie zagraża to stabilności finansowej naszego kraju. To jest trochę takie automatyczne przeniesienie na tę wielkość (8 mld dol. - red.) naszej siły głosu w MFW i trochę także siły i wielkości naszej gospodarki - powiedział szef NBP.

dp//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane