• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Belka: Raty we frankach nie są dramatyczne

Belka: Raty we frankach nie są dramatyczne
Foto: sxc.hu Foto: Franki coraz droższe

Wzrost rat kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich jest widoczny, ale nie jest dramatyczny - taką ocenę przedstawił prezes NBP Marek Belka. szef banku centarlnego ma jednak nadzieję, że obecna sytuacja da do myslenia tym, którzy kredyty dopiero chcą zaciągać.

Zdaniem Belki dla osób, które zaciągnęły kredyty w szwajcarskiej walucie, ważniejsze od kursu franka są niskie stopy procentowe w Szwajcarii. Prezes NBP wierzy, że zmiana kursu franka będzie raczej miała efekt psychologiczny na osoby, które myślą o wzięciu kredytu w tej walucie. Jego zdaniem skłonność do zaciągania takich kredytów będzie się zmniejszać.

Belka zaznaczył, że Szwajcaria jest "ofiarą własnego sukcesu". Wyjaśnił, że im większe turbulencje na rynkach europejskich i w Stanach Zjednoczonych, tym większa skłonność inwestorów do lokowania pieniędzy w szwajcarskie aktywa.

Frank szwajcarski umacnia się wobec złotego niemal bez przerwy od początku listopada. Wtedy kosztował ok. 2,85 zł, w środę zaś szwajcarską walutę wyceniano już na 3,20 zł. W efekcie wzrostu kursu franka wielkość rat kredytów denominowanych w tej walucie rośnie z dnia na dzień.

Złoty - jak euro

Specjaliści są zgodni, że kurs franka wobec złotego skorelowany jest z relacją euro do franka. Główny Ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień wskazał w porannym komentarzu, że na parze EUR/CHF "rynek szuka dna spadków". Jego zdaniem najbardziej oczywisty czynnik o charakterze fundamentalnym - czyli rozwiązanie kryzysu zadłużenia w strefie - wydaje się odległy.

Kwiecień zwrócił też uwagę na silne implikacje makroekonomiczne umacniania się franka. - Szwajcarska gospodarka w relatywnie dużym stopniu opiera swój rozwój na eksporcie do krajów strefy. Historycznie czyniła to przy kursie mieszczącym się w przedziale 1,45-1,80, zaś najczęściej w wąskim przedziale 1,55-1,70 - poinformował Kwiecień. Dziś zaś szwajcarski eksport stał się relatywnie drogi. Według ekonomisty, wkrótce pojawi się pytanie, jak notowania pary EUR/CHF przełożą się na wzrost gospodarczy i inflację lub deflację w Szwajcarii.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane