• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Belka o pomocy dla "frankowców": to bardzo atrakcyjny temat przy każdych wyborach

Belka: widać, że nominalna wartość kredytów we frankach spada Odtwórz: Belka: widać, że nominalna wartość kredytów we frankach spada
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Marek Belka skomentował kwestię pomocy osobom z kredytami we frankach szwajcarskich | Video: Belka: widać, że nominalna wartość kredytów we frankach spada

Do debaty ws. pomocy dla "frankowców" włącza się prezes NBP Marek Belka. - Niestety jest to bardzo atrakcyjny temat przy każdych wyborach. Ja się tym martwię, trzeba coś z tym zrobić - podkreślił Belka, pytany o tę kwestię na konferencji po posiedzeniu RPP.

Zdaniem szefa NBP "to nie jest tak, że nikt niczego w tej sprawie nie próbuje robić".

- Przede wszystkim te kredyty się dobrze spłacają, szybciej niż wynika ich zapadalność. Widać, że nominalna wartość tych kredytów spada. Byłoby bardzo źle, gdybyśmy próbowali coś w tej sprawie majstrować. Mogą być bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla stabilności finansowej - zaznaczył Belka.

I dodał: - Ale to nie znaczy, że banki nie powinny być czujne i nie powinny wykorzystywać każdą możliwą okazję, żeby tę kwestię rozwiązywać, czy też minimalizować jej znaczenie we własnym dobrze pojętym interesie. Nic więcej nie mam do dodania w tej sprawie.

Sprawa polityczna

Obawy związane z kredytami we frankach pojawiły się w związku ze szwajcarskim referendum w sprawie m.in. zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii, które ma się odbyć 30 listopada.

Zdaniem niektórych analityków, gdyby Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum na tak, może dojść do gwałtownego umocnienia franka. W Polsce pojawiły się głosy, że może kosztować więcej niż 4 zł. To oznaczałoby ogromne kłopoty ok. 700 tys. kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty mieszkaniowe we frankach, w czasach, gdy helwecka waluta kosztowała 2 zł i którzy już teraz - przy kursie 3,5 zł za CHF - mają problemy ze spłatą zobowiązań.

Sprawą zainteresowała się premier Ewa Kopacz, która zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku na polskim rynku.

Na temat drogiego franka wypowiadali się też liderzy opozycji - Jarosław Kaczyński i Leszek Miller. Szefowie obu ugrupowań wyrazili gotowość do współpracy z premier ws. rozwiązania problemów osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane