• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Belka: NBP przygotowany na trudne scenariusze

Belka: NBP przygotowany na trudne scenariusze
Foto: TVN24 Foto: Polskie banki mają zapewnioną płynność

Marek Belka prezes Narodowego Banku Polskiego, na spotkaniu Ecofin - ministrów finansów krajów Unii Europejskiej - we Wrocławiu zapewnił, że polskie banki, niezależnie od sytuacji otrzymają pomoc. - NBP jest gotowy udostępnić bankom linie swapowe na parze euro-złoty, dolar-złoty, jeżeli banki zgłoszą taką potrzebę - powiedział Belka.

W trakcie Ecofin Prezes NBP mówił dziennikarzom, że w związku z obecną sytuacją na rynkach, europejskie banki mogą mieć przejściowe problemy z płynnością finansową.

Dodał, że wczorajsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego jest rutynowa i zrozumiała, zważywszy, że banki Starego Kontynentu mają aktywa w dolarach. EBC poinformował w czwartek w komunikacie, że będzie prowadził działania płynnościowe we współpracy z amerykańską Rezerwą Federalną oraz kilkoma innymi bankami centralnymi, w ramach których udzielone zostaną pożyczki europejskim bankom.

"NBP przygotowany na trudne scenariusze"

- NBP jest przygotowany na bardzo różne, nawet trudne scenariusze. KNF sprawdzała ostatnio czy mamy (banki - red.) aktywa greckie, na szczęście nie, generalnie także ekspozycja na skarbowe papiery krajów strefy euro jest znikoma - mówił w piątek Belka.

Polskie banki mogą zaś liczyć na wsparcie z banku centralnego. - NBP jest gotowy udostępnić bankom linie swapowe na parze euro-złoty, dolar-złoty, jeżeli banki zgłoszą taką potrzebę. Ogłosiliśmy dostępność tych instrumentów w czasie kryzysu 2008-2009, mamy to do dyspozycji, kiedy banki będą potrzebowały, to jesteśmy gotowi na warunkach rynkowych udostępnić.

Transakcje swapu walutowego polegają na wymianie dwóch walut po określonym kursie rynkowym, z jednoczesnym ustaleniem warunków wymiany w odwrotną stronę w określonym czasie w przyszłości.

Ecofin we Wrocławiu

Prezes NBP jest we Wrocławiu na nieformalnym szczycie Ecofin. Oprócz ministrów finansów krajów Unii Europejskiej do stolicy Dolnego Śląska przyjechał sekretarz skarbu USA Timothy Geither. Szczyt zajmuje się kwestią przyśpieszenia wzrostu gospodarczego krajów członkowskich, oraz sytuacją Grecji.

jm//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane