• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna

Foto: PAP/ Bartłomiej Zborowski Foto: Prezes NBP po posiedzeniu RPP

- RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP stwierdził również, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane w sposób stopniowy.

Rada Polityki Poniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., a redyskonta weksli 4,50 proc.

Ciąć dalej

Belka, pytany podczas konferencji, dlaczego RPP obniżyła stopy o 25 pb, a nie 50 pb, odpowiedział: - Mówiąc półserio: Rada postanowiła nie zaskakiwać rynku, w związku z tym zdecydowała się na obniżkę o 25 pb, a nie 50 pb. Tak naprawdę przeważyły argumenty, które brzmią mniej więcej następująco: zmiany stóp powinny być dokonywane w sposób stopniowy, chyba że dzieje się coś drastycznego - ocenił.

Prezesa NBP pytano również, czy Rada zrobi sobie przerwę w cyklu obniżek stóp w styczniu. - RPP ciężko pracuje, nie może sobie pozwolić na przerwę w pracy, tzn. w łagodzeniu polityki pieniężnej. Ostatnie zdanie (komunikatu RPP - red.) jest dosyć wymowne, niewątpliwe jest to sugestia o bardzo prawdopodobnej kolejnej obniżce stóp procentowych - powiedział Belka.

Będzie niżej

W komunikacie, na który powołał się Belka, napisano: "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".

Środowa decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami - wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej ekonomistów uważali, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, a dwóch oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości z nich do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym roku. RPP obniżyła stopy także o 25 pb na poprzednim posiedzeniu w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju tego roku - RPP podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane