• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Belka: Decyzja o udziale w pożyczkach dla MFW polityczna

Belka: Decyzja o udziale w pożyczkach dla MFW polityczna
Foto: TVN CNBC Foto: Belka o pozyczce do MFW

Decyzja o udziale Polski w pożyczkach dla MFW jest decyzją polityczną, wynikającą z pewnej strategii naszej obecności w UE - uważa prezes NBP Marek Belka. Powiedział, że licząc nasz udział w MFW, to na Polskę przypadałoby ok. 6,2 mld euro.

- NBP nie decyduje o strategii politycznej. Naszą rolą jest ocenić, czy realizacja tego zamierzenia naraża polską gospodarkę na jakieś niebezpieczeństwa. Rolą NBP jest określenie, czy udział w pożyczkach byłby zagrożeniem dla stabilności polskiej gospodarki - powiedział Belka w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów.

Dodał, że NBP rozpatruje m.in. ryzyko kredytowe, czy pożyczka nie naraziłaby na szwank naszych rezerw walutowych. - Dla mnie najważniejsze jest, że jeżeli ma to być jakakolwiek pożyczka, to musi być to pożyczka bezpośrednio do MFW - podkreślił.

Jak powiedział Belka, NBP potrzebuje czasu na podjęcie ostatecznej decyzji, bo pożyczka oznaczałaby zamrożenie części rezerw i zmianę ich struktury.

Zamrożone środki

- My byśmy musieli inne papiery, które mamy w rezerwach sprzedać, żeby móc pożyczyć MFW. Mówiąc krótko, zamiast papieru francuskiego, będziemy mieli papier MFW. Czyli następuje wtedy nie obniżenie wielkości rezerw, tylko zmiana struktury rezerw. Następna rzecz jaką analizujemy to jest ryzyko płynności. Bo przecież nie tylko wielkość rezerw się liczy, ale także to, czy te rezerwy jesteśmy w stanie uruchomić szybko - jakby co. No i tutaj oczywiście, pożyczka dla MFW jest pewnego rodzaju zamrożeniem rezerw - powiedział Belka.

Na szczycie UE w Brukseli unijni przywódcy uzgodnili, że przekażą do MFW 200 mld euro, które mają być przeznaczone na ratowanie strefy euro. 150 mld euro z tej kwoty maja wyłożyć kraje eurolandu. Pozostałe 50 mld - kraje UE, które nie przyjęły wspólnej waluty.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane