• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Belka ciąży bankowcom

Belka ciąży bankowcom
Foto: TVN24 Foto: Likwidacja podatku Belki ma zachęcić do oszczędzania w III filarze

Związek Banków Polskich chce zlikwidowania 19-proc. podatku od odsetek od depozytów dłuższych niż roczne - tak zwanego podatku Belki. Miałoby to zachęcić do oszczędności na poczet m.in. przyszłej emertury. Bankowcy proponują też zmiany na rynku mieszkaniowym.

Bankowcy są też zdania, że gwarancje dla depozytów bankowych nadal są zbyt niskie. - W Unii Europejskiej trwają prace nad regulacjami przewidującymi zwiększenie gwarancji dla depozytów do wysokości 75 tys. euro lub 100 tys. euro w jednym banku. Polska powinna przyjąć te unijne rozwiązania - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz na wtorkowej konferencji prasowej.

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym przewiduje podwyższenie gwarancji do równowartości 50 tys. euro.

Jak już zmieniać to więcej

Kolejną propozycją ZBP jest zwiększenie pomocy z publicznych pieniędzy na kupno mieszkań dla rodzin i osób samotnych. Miało by w tym pomóc m.in. rozpoczęcie budowania mieszkań dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu (PPP) przedsiębiorstw i gmin.

Jednocześnie ZBP proponuje, aby przygotować program wspierania firm deweloperskich, które w związku z kryzysem ekonomicznym mogą wkrótce znaleźć się w poważnych kłopotach.

- Warto restrukturyzować takie firmy, aby nie stracić potencjału budowlanego, którym dysponują. Restrukturyzacja byłaby również w interesie klientów tych firm deweloperskich, które mogą przeżywać kłopoty - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiwicz.

Plan dla bezpieczeństwa

ZBP opowiada się za wprowadzeniem rządowych gwarancji dla pożyczek udzielanych na rynku międzybankowym. Związek chce również korzystniejszych rozwiązań podatkowych dla transakcji dokonywanych między bankami. Propozycje ZBP zawarte są w Pakiecie stabilizacji i rozwoju "Bezpieczeństwo finansowe rodzin i przedsiębiorstw".

Pietraszkiewicz powiedział, że na temat propozycji zawartych w pakiecie będą prowadzone rozmowy z parlamentarzystami, przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego itp. Zdaniem prezesa, przyjęcie propozycji ZBP będzie sprzyjać m.in. ochronie miejsc pracy, rozbudowie infrastruktury, rozwojowi akcji kredytowej banków i poprawie konkurencyjności gospodarki.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane