• rozwiń

Belka: banki w regionie stabilne i bardzo dobrze skapitalizowane

Belka: banki w regionie stabilne i bardzo dobrze skapitalizowane
Foto: TVN24 BiŚ Foto: W ocenie prezesa NBP Marka Belki banki w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, są stabilne i bardzo dobrze skapitalizowane

W ocenie prezesa NBP Marka Belki banki w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, są stabilne i bardzo dobrze skapitalizowane.

- Banki w Polsce - czy szerzej w całym regionie - są zdominowane przez zagraniczny kapitał. Generalnie banki są bardzo dobrze skapitalizowanie – powiedział we wtorek Marek Belka podczas Brukselskiego Forum Ekonomicznego.

- Banki, które na szczęście były bardziej tradycyjne niż rodzice, mniej nowoczesne w znaczeniu, że nie oferowały ryzykownych instrumentów klientom, pozostały w dobrej kondycji – dodał.

Chętniej finansują konsumpcję

Prezes NBP zwrócił też uwagę, że banki - niestety - chętniej finansują konsumpcję niż inwestycje. - Banki uwielbiają kredytować konsumpcję i nienawidzą finansować produkcji, przedsiębiorstw, to uniwersalna tendencja, bo to jest łatwiejsze – powiedział.

Zdaniem Belki to, że tak duża część sektora bankowego należy do zagranicznych właścicieli niesie pewne ryzyka, ale kraje regionu są w większości zadowolone ze struktury własnościowej sektora. - Zagraniczny kapitał, jako właściciel banków, zawsze jest ryzykowny, bo najważniejsze decyzje podejmowane są w głównych siedzibach grup – powiedział szef polskiego banku centralnego.

- Myślę jednak, że większość krajów w regionie jest dość zadowolona ze struktury sektora bankowego, jaką mamy – dodał.

Profesor Marek Belka przypomniał, że polskie banki, należącego do międzynarodowych grup, są często w lepszej formie niż ich banki rodzice.

Prezes NBP pytany o wejście do unii bankowej dla krajów spoza eurolandu odpowiedział: "Pełne korzyści z unii bankowej są dla krajów będących członkami strefy euro, dla pozostałych pozostaną pewne problemy".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane