• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Będziemy dalej pompować kroplówkę"

"Będziemy dalej pompować kroplówkę"
Foto: TVN24 Foto: Bernanke: gospodarka USA w II półroczu będzie rosła

Rezerwa Federalna gotowa w dalszym ciągu stymulować amerykańską gospodarkę. Ben Bernanke powiedział na spotkaniu szefów banków centralnych w Jackson Hole, że według niego dalsze zakupy obligacji o długim terminie zapadalności uspokoiłyby sytuację na rynkach.

Bernanke powiedział, że Fed jest przygotowany na to, by nadal stymulować gospodarkę i dodał, że choć ryzyko deflacji, czyli spadku cen za oceanem nie jest wysokie, Fed musi zapobiegać presji na spadki cen.

Według szefa Rezerwy Federalnej ostatnie dane świadczą o tym, że ożywienie gospodarcze spowolniło mocniej niż oczekiwała większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Druga połowa roku ma przynieść dalszy wzrost gospodarczy, ale będzie on umiarkowany. Bernanke dodał, że bezrobocie w USA będzie wysokie jeszcze przez długi okres.

W piątek Departament Handlu USA po kolejnym wyliczeniu podał, że Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2010 roku o 1,6 proc. w ujęciu zanalizowanym licząc kwartał do kwartału. Poprzednie wyliczenie mówiło o wzroście o 2,4 proc. Jednak analitycy spodziewali się jeszcze słabszego wzrostu - o 1,4 proc.

Czy będzie "drugie dno"?

Jeszcze dalej niż Bernanke ida inni przedstawiciele Fed uspokajając, że gospodarka USA nie popadnie ponownie w recesję.

- Nie sądzę, by drugie dno recesji było bardzo prawdopodobne. Chociaż perspektywa wygląda gorzej, ciągle można oczekiwać rosnącego PKB. Sytuacja jest nerwowa, ale nadal uważam, że czeka nas pewien wzrost w drugiej połowie roku. Co ważne, myślę, że w 2011 roku wzrost przyspieszy i gospodarka wróci na właściwe tory - powiedział James Bullard, prezes Fed z St. Louis.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane