• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Będziemy cyfryzować chałupa po chałupie

Będziemy cyfryzować chałupa po chałupie
Foto: sxc.hu Foto: Telewizor (cyfrowy) w każdym domu

Główne zagrożenia płynące z przestawiania telewizji na nadawanie cyfrowe to - zdaniem szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej - konieczność pomocy osobom "technicznie bezradnym" oraz koszt urządzenia przystosowującego telewizory do odbioru telewizji cyfrowej. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na pierwszy multipleks - zapowiada szef KRRiT.

Według Streżyńskiej, głównymi zagrożeniami dla cyfryzacji telewizji jest "techniczna bezradność" dużej grupy społeczeństwa oraz konieczność kupienia specjalnych dekoderów.

- W Polsce jest cała masa osób "technicznie bezradnych" - w tym i ja - i tu będzie trzeba ludziom pomagać dom po domu, chałupa po chałupie, aby przełączyć się z telewizji analogowej na cyfrową - powiedziała Streżyńska.

Drugim problemem, który wiąże się z cyfryzacją telewizji, jest - jej zdaniem - konieczność zakupu dekoderów. - Potrzebne będą pieniądze na wykupienie dekoderów, pozwalających na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Szacujemy, że przy dużym popycie koszt takiego urządzenia spadnie do 250 złotych z obecnych 400 zł - powiedziała.

Prezes Streżyńska wzięła udział w debacie na temat przyszłości telewizji, zorganizowanej podczas I Targów Telewizyjnych Poznań Media Expo.

Wreszcie?

Pierwsza cyfrowa telewizja naziemna ruszy jesienią 2009 roku. Konkurs na pierwszy multipleks telewizji cyfrowej zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni - zadeklarował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. - Ogłoszenie zostanie wydrukowane i będzie to oficjalny start cyfryzacji telewizji w Polsce - zapowiedział.

W ramach pierwszego postępowania przydzielonych zostanie siedem kanałów cyfrowych. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

- Dla zwykłego "Kowalskiego" oznacza to, że tam, gdzie miał problemy z odbiorem kanałów analogowych, będzie mógł oglądać wszystkie telewizje ogólnopolskie, znane z nadawania analogowego, w znakomitej cyfrowej jakości - powiedział Kołodziejski.

...jeśli kupisz dekoder

KRRiT szacuje, że koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) dla najuboższych wyniosą ok. 400 mln zł.

Początkowo emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zostanie uruchomiona w Warszawie i kilku miejscowościach w województwie podkarpackim i na Podbeskidziu, w miejscach, gdzie były przeprowadzane testowe emisje programu. Ostatnie nadajniki analogowej telewizji zostaną wyłączone w lipcu 2013 roku.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane