• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Będzie więcej "Gwiazd na lodzie", a mniej misji

Będzie więcej "Gwiazd na lodzie", a mniej misji
Foto: PAP Foto: "Gwiazdy tańczą na lodzie"

W tym roku budżet telewizji publicznej będzie prawdopodobnie mniejszy o 132 mln zł. To skutek zwolnienia emerytów, rencistów i bezrobotnych z płacenia abonamentu. Kierownictwo TVP przystępuje do kontrataku. - Będzie więcej takich programów, jak "Gwiazdy na lodzie", a mniej misji - zapowiada w "Dzienniku" zarząd TVP.

132,3 mln zł mniej to wspólne wyliczenia TVP i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W przyszłym roku po całkowitej likwidacji tej daniny budżet telewizji publicznej może się skurczyć o 500 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy ustawa abonamentowa wejdzie w życie, ale Zbigniew Chlebowski, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej, zapowiedział: TVP nie ma co liczyć na złotówkę z budżetu państwa.

Więcej reklam, mniej misji

132 mln zł - tyle TVP straci jeszcze w tym roku, jeżeli ustawa zwalniająca emerytów i rencistów z płacenia abonamentu RTV wejdzie w życie

tvp

Szefowie telewizji w rewanżu zapowiadają komercjalizację TVP. Co to znaczy? Więcej reklam i programów, które przyciągają widownię, a tym samym reklamodawców. A do tej kategorii nie zaliczają się teatry telewizji, filmy dokumentalne ani programy kulturalne. Ale za to jak najbardziej: seriale, teleturnieje, programy rozrywkowe czy reality show. Należy przypuszczać, że w telewizji publicznej będzie pojawiać się więcej programów, które można podzielić na części, aby emitować pomiędzy nimi reklamy. Wprawdzie ustawa o radiofonii i telewizji zabrania TVP przerywać programy reklamami, ale "Pytanie na śniadanie” czy "Gwiazdy tańczą na lodzie” pokazują, jak na Woronicza obchodzi się ten zakaz, dzieląc program na części. - Rozpoczniemy rozmowy z prawnikami, jak poszerzyć czas reklamowy - zapowiada Sławomir Siwek, wiceprezes telewizji. To nie podoba się komercyjnej konkurencji. Podczas ogłoszenia wyników finansowych za I kwartał tego roku Piotr Walter, prezes TVN, ujawnił, że w grudniu zeszłego roku stacja skierowała do sądu pozew przeciwko telewizji publicznej za to, że ta podzieliła swoje programy "Gwiazdy tańczą na lodzie" oraz "Przebojowa noc" na części, żeby w przerwach emitować reklamy.

Telewizji na razie nie grozi dziura w budżecie

1,3 mld zł - tyle TVP zarobiła na reklamach w roku 2007, ok. 350 mln może jeszcze TVP zwiększyć wpływy z reklam w tym roku, jeśli wykorzysta czas reklamowy do maksimum

tvp

Dziś telewizja nie wykorzystuje w pełni limitu 12 minut na reklamy, które może emitować w każdej godzinie. Inaczej niż jej komercyjni konkurenci, czyli Polsat i TVN. - Więcej reklam pojawi się do godziny 17 i w weekendy, bo jeszcze tam mamy rezerwy - mówi nam jeden z menedżerów w TVP. Co na to eksperci? - Nie rozumiem tej paniki. Telewizji nie grozi żadna zapaść finansowa. W tym roku telewizja publiczna zarobi na reklamach o ponad 300 mln zł więcej niż rok temu. Nie będzie żadnej dziury w budżecie. Andrzej Urbański straszy rząd wizją komercyjnej telewizji bez abonamentu - uważa Jakub Bierzyński, ekspert medialny, szef Omnicom Media Group.

Będą zwolnienia

4725 osób - tylu etatowych pracowników zatrudnia dziś telewizja publiczna. Ta liczba nie uwzględnia tysięcy współpracowników TVP zatrudnionych w firmach zewnętrznych lub pracujących na zasadzie samozatrudnienia.

tvp

Szefostwo telewizji publicznej zapowiada, że jeżeli budżet TVP zmniejszy się w tym roku o 132 mln zł, mogą rozpocząć się zwolnienia. - W ubiegłym roku musiałem zwolnić w ośrodkach regionalnych 90 osób, taka sama liczba przewidziana jest na ten rok. Nie wiem, co będzie dalej - mówi Sławomir Siwek. Zatrudnienie to dziś ogromny problem w telewizji publicznej. W molochu na Woronicza na etacie zatrudnionych jest ponad 4,7 tys. osób. Telewizyjna "Solidarność” kilka tygodni temu zadała pytanie zarządowi, czy planuje zwolnienia grupowe. Do dziś nie doczekała się odpowiedzi.

mpj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane