• rozwiń

Będzie więcej energii

Będzie więcej energii
Foto: TVN24 Foto: RWE Stoen i Kompania Węglowa wybudują na Śląsku elektrownię

Nową elektrownię o mocy 800 megawatów zbudują wspólnie Kompania Węglowa i niemiecki koncern energetyczny RWE. Właśnie podpisały umowę dotycząca powstania elektrowni. Inwestycja będzie gotowa najdalej na początku 2015 roku.

W Katowicach, w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka, przedstawiciele obu firm zawarli porozumienie w tej sprawie. Wstępnie zakłada się, że RWE będzie mieć 75 procent udziałów w spółce, która zbuduje elektrownię; pozostała część będzie należeć do Kompanii.

Elektrownia ma zużywać ok. 2,5 mln ton węgla kamiennego rocznie i korzystać z najlepszych dostępnych technologii. Powstanie na terenie zamkniętej kopalni "Czeczott" niedaleko Pszczyny. Jej budowa pochłonie ok. 1,5 miliarda złotych.

elektrownia

Elektrownia ma zużywać ok. 2,5 mln ton węgla kamiennego rocznie i korzystać z najlepszych dostępnych technologii. Elektrownia powstanie - według Polskiej Agencji Prasowej - na terenie zamkniętej kopalni "Czeczott" niedaleko Pszczyny. Jej budowa ma kosztować ok. 1,5 miliarda złotych.

Gdzie Niemcy chcą jeszcze budować?

Prezes grupy RWE Jurgen Grossmann poinformował, że jego firma myśli o budowie w Polsce jeszcze dwóch elektrowni o podobnej mocy. Trwa poszukiwanie dogodnych lokalizacji. W ciągu pięciu lat RWE chce wydać w Europie na budowę nowych mocy 32 mld euro, z czego tylko 10 mld euro w Niemczech, resztę w innych krajach, w tym w Polsce.

W Polsce szybko rośnie zużycie energii. Według Urzędu Regulacji Energetyki letnie zapotrzebowanie na prąd wzrosło w ciągu zaledwie trzech lat aż o 1/5 i zbliża się do granicy wytrzymałości systemu energetycznego. W ostatnich tygodniach w mediach pojawiają się alarmistyczne doniesienia, wieszczące energetyczną zapaść np. w czasie Euro 2012. (CZYTAJ WIĘCEJ)

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane