• rozwiń

Będzie trudniej zbierać pieniądze w sieci?

Będzie trudniej zbierać pieniądze w sieci?
Foto: TVN 24 Foto: Boni chce, by nie tylko do gotówkowych, ale także bezgotówkowych wpłat potrzebna była zgoda ministra

Miało być złagodzenie przepisów o zbiór­kach pu­blicz­nych, ale minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni proponuje dodatkowe restrykcje i regulacje. Działacze pozarządowi są oburzeni i zapowiadają walkę - pisze "Rzeczpospolita".

Obecnie każdy, kto chce zbierać pieniądze na jakiś cel, musi uzyskać pozwolenie od urzędnika, na ogół ministra. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na zarzut prowadzenia nielegalnej zbiórki i grzywnę.

Wedłu przepisów, zbiórką publiczną jest „zbieranie ofiar w gotówce lub naturze". Minister Boni chce do tego dopisać wszystkie „środki pieniężne", czyli także transakcje bezgotówkowe, jakie najczęściej realizuje się w Internecie.

Po ujawnieniu tej propozycji, na forach internetowych i portalach społecznościowych zawrzało. Minister zamieścił więc na stronie resortu list otwarty, w którym tłumaczy, że "nie ma żadnych złych intencji". Prawo nie przewiduje natomiast zbiórek drogą elektroniczną i on chce to naprawić.

"To zahamuje dobroczynność"

- To kompletnie niepotrzebna regulacja. Wiadomo, że wpłaty na rachunki bankowe fundacji i tak są ewidencjonowane w ich sprawozdaniach finansowych, do których wgląd mają urzędy skarbowe – argumentuje w rozmowie z "Rz" Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców.

I dodaje: - Zamiast ułatwień, które pomogłyby rozwijać filantropię, mamy zaostrzenie regulacji, które rozwój dobroczynności zahamuje.

Arkadiusz Regiec z  Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu ma nadzieję, że uda się przekonać resort, aby wycofał się ze swojej propozycji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane