• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Będzie trudniej wziąć pożyczkę?

Będzie trudniej wziąć pożyczkę?
Foto: TVN24.pl Foto: Krzysztof Rybiński chce postawić nowe bariery przed kredytobiorcami

- Konieczne są dalsze ograniczenia w udzielaniu kredytów mieszkaniowych - twierdzi wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński, cytowany przez "Parkiet".

Zadłużamy się już nie na dwa, ale nawet na trzy pokolenia. Jeżeli miesięczne raty kredytowe okazują się zbyt wysokie, to banki wydłużają okres spłaty, żeby te obciążenia zmniejszyć i aby więcej osób mogło wziąć kredyt - ocenia wiceprezes Krzysztof Rybiński.

Według dziennika, łatwy dostęp do kredytów mieszkaniowych powoduje, że Polacy masowo kupują nieruchomości. Przy ograniczonej podaży powoduje to wzrost cen, które są już tak wysokie, że możemy mieć do czynienia z bańką spekulacyjną.

Na dodatek banki coraz bardziej ryzykują. Udzielając kredytów , nie uwzględniają bowiem tego, co może się wydarzyć w gospodarce na przykład za 10 lat. Dlatego - zdaniem wiceprezesa NBP - konieczne są dalsze ograniczenia w udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Wprowadzona przed rokiem tzw. rekomendacja S jest niewystarczająca.

"Jeżeli bank centralny widzi zagrożenie związane z dynamiką kredytów mieszkaniowych, to może zaproponować swoje rozwiązanie i przedstawić je Komisji Nadzoru Bankowego" - mówi Stanisław Kluza, przewodniczący KNB i KNF.

Zdaniem Marka Jurasia, analityka DM BZ WBK, marże na kredytach mieszkaniowych powinny być o 1 pkt. proc. wyższe, aby dobrze zabezpieczały banki przed ryzykiem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane