• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Będzie trudniej, także o kredyt gotówkowy

Będzie trudniej, także o kredyt gotówkowy
Foto: TVN CNBC Biznes, sxc.hu Foto: KNF o rekomendacji

Jeszcze w tym roku banki otrzymają rekomendację, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów - ujawnia TVN CNBC Biznes Andrzej Stopczyński, szef pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany mają dotyczyć nie tylko kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych.

- Pracujemy nad tym i chcielibyśmy, aby ta rekomendacja powstałą jeszcze w tym roku. Zwracamy jednak uwagę, że nie będzie to rekomendacja, która jest odpowiedzią na sytuację dzisiejszą i będzie wydana pod presja chwili. Chcemy przeprowadzić konsultację z sektorem bankowym i chcemy, aby to była rekomendacja dotycząca procesu badania zdolności kredytowej czy procesu kredytowania w bankach, która odnosiłaby się nie tylko do kredytów hipotecznych, ale do całego portfela kredytowego - podkreślił Stopczyński.

- Musimy wrócić do starych, dobrych praktyk. Ten kto chce mieć mieszkanie, powinien najpierw trochę oszczędzić, a dopiero potem postarać się o dofinansowanie - dodał.

Banki na rekomendację KNF wcale nie czekają i już teraz wiele z nich zmienia zasady udzielania kredytów, podwyższając wymogi co do wkładu własnego kredytobiorcy i skracając okres kredytowania. Coraz trudniej już nie tylko o kredyt hipoteczny na 100 proc. wartości nieruchomości, ale także o takie kredyty samochodowe i gotówkowe.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane