• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Będzie trudniej o kredyt

Będzie trudniej o kredyt
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: "Będzie trochę trudniej"

Będzie coraz trudniej uzyskać kredyt - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes Andrzej Wolski ze Związku Banków Polskich. To odpowiedź na wtorkowy apel prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który rekomendował bankom, by jak największą część zysku z 2007 roku schowały na czarną godzinę powiększając własny kapitał.

Dyrektor ZBP ostrzega, że z powodu rosnącej ceny po jakiej banki nawzajem pożyczają sobie pieniądze, klienci będą płacić coraz wyższe odsetki. A zatem przy tych samych dochodach stać ich będzie na zaciągnięcie niższego kredytu.

- Będzie troszeczkę trudniej dlatego, że zmieniły się warunki zewnętrzne. Jest trudniej w tej chwili uzyskać wolne środki, które potem można przeznaczyć na akcję kredytową. Pieniądze pozyskiwane przez banki są troszeczkę droższe, a to oznacza, że kredytowej też będą droższe - tłumaczył Wolski.

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje

We wtorek prezes Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza, radził by banki, jak największą część zysku z 2007 roku przeznaczyły na powiększenie swojego kapitału. - Po pierwsze dlatego, że w tym roku wchodzi nowa umowa kapitałowa, która w niektórych przypadkach nieco obniża współczynnik wypłacalności, a zatem będzie potrzebny wyższy poziom kapitału - wyjaśniał szef KNF.

Pondato Kluza podkreślił, że banki mają bardzo ambitne plany powiększenia swojej działalności kredytowej, i żeby ją zwiększyć potrzebny im jest większy kapitał.

- Kolejną sprawą jest kwestia związana z bezpieczeństwem i ostrożnością. Jeżeli chcemy prowadzić naszą działalność ostrożnie oraz mieć pozycję, reputację banku bezpiecznego, powinniśmy w jakimś sensie dbać o to żeby właśnie te normy ostrożnościowe były na najwyższym poziomie - dodaje prezes KNF.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane